rss tweeter youtube facebook 2020-07-09, ketvirtadienis

Apklausos>>

Kur kitą sezoną rungtyniaus Fedoras Černychas?

Rezultatai

Loading ... Loading ...

Draugaukime

Statistika >>

 • Anglija
 • Ispanija
 • Italija
 • Prancūzija
 • Vokietija
 • Lietuva
 • Lentelė
 • |
 • Tvarkaraštis
 • |
 • Rezultatai
Ad Ad

Straipsnis. Turtuoliai ir vargšai: Prancūzijos futbolo kontrastai

2014-08-06, 14:49
Vytautas Stanionis, futboloekspertas.lt
ligue 1
Prancūzijos "Ligue 1" vėliava

Po vasaros pertraukos į Europos stadionus vėl grįžta klubinis futbolas. Tradiciškai pirmoji iš didžiųjų lygų startuoja Prancūzijos „Ligue 1“, kurioje ekipos tarpusavyje susigrums jau šį savaitgalį. Iš pirmo žvilgsnio galėtų pasirodyti, kad Prancūzijos futbolas pastaruoju metu išgyvena nedidelį atgimimą. Užsienio investicijos leido Paryžiaus „Saint-Germain“ ir „Monaco“ pradėti konkuruoti dėl geriausių pasaulio žaidėjų ir galvoti apie sėkmingus pasirodymus ne tik šalies turnyruose, tačiau ir Europoje. Visgi pati „Ligue 1“ yra savotiškoje kryžkelėje, o nemaža dalis klubų išgyvena ne geriausius laikus.

Paryžiaus „Saint-Germain“ paradoksas

Paryžiaus ekipa pavasarį susilaukė skaudaus smūgio iš UEFA. Klubas pažeidė garbingo finansinio elgesio taisykles ir dėl to turi sumokėti 60 milijonų eurų baudą. Ekipai buvo leista varžytis UEFA Čempionų lygoje, tačiau tai ji turės daryti su mažesne nei įprasta sudėtimi. Šie apribojimai neabejotinai pristabdys „PSG“ žygį Europoje, tačiau Prancūzijoje ekipos dominavimas gali tęstis.

Kiek netikėtai tam turėtų padėti ir šalyje susiklosčiusi politinė situacija. Prezidentu išrinktas kairiosios pakraipos Francois Hollande‘as šalyje įvedė naują „super“ mokestį, kuriuo 75 procentų tarifu buvo apmokestintos žmonių, per metus uždirbančių daugiau negu 1 milijoną eurų, pajamos. Šis įstatymas buvo pripažintas prieštaraujančiu Konstitucijai, tačiau naujasis prezidentas jo neatsisakė, o pertvarkė finansinę naštą nukreipdamas į dideles algas mokančias kompanijas. Tarp tokių patenka ir futbolo klubai. Nors vėliau F.Hollande‘as pripažino, kad naujasis mokestis buvo klaida, tačiau kol kas situacija lieka nepakitusi.

ibrahimovic
Zlatanas Ibrahimovičius – didžiausia „Ligue 1″ žvaigždė

„PSG“ ši nauja sistema veikia dvejopai. Europos kontekste ji bus trukdis, kuris kiek apribos ekipos finansines galimybes ir komplikuos bandymus prisivilioti itin brangius žaidėjus. Tačiau „PSG“ galia Prancūzijoje turėtų išaugti. Naujasis mokestis palietė daugumą „Ligue 1“ klubų ir skaudžiausiai atsiliepė toms ekipoms, kurios nėra itin stiprios finansiškai, tačiau jau patenka tarp mokesčio mokėtojų.

Ši situacija itin gerai atsispindi pasižiūrėjus į šių metų Prancūzijos klubų išlaidas. Vienintelė didesnę pinigų sumą išleidusi ekipa yra būtent „PSG“. Tuo tarpu visos kitos komandos yra išleidusios minimalias sumas arba iš žaidėjų pardavimų gavusios pelną. Nerimą turėtų kelti ir „Lens“ istorija. Klubas iškovojo kelialapį į aukščiausiąjį šalies divizioną, tačiau negalės jame dalyvauti dėl finansinių problemų.

„Monaco“ – lygesni tarp lygių

Itin įdomioje situacijoje yra kitas pastaruoju metu pinigais besišvaistantis Prancūzijos klubas – „Monaco“. Monako kunigaikštystėje įsikūrusi ekipa yra administruojama pagal šio regiono įstatymus, taigi nauja mokesčių sistema jos nepalietė. Be to, Monako gyventojams netaikomas joks pajamų mokestis. Tai padaro šią vietą itin patrauklia sportininkams ir sumažina klubo išlaidas. Šios sąlygos veikiausiai buvo viena iš priežasčių, kodėl klubą įsigijo Rusijos milijardierius Dmitrijus Rybolovlevas.

Tiesa, 2013 metais „Ligue 1“ vadovybė bandė situaciją sulyginti ir priversti „Monaco“ perkelti savo administraciją į Prancūziją. Klubas dėl šio spaudimo kreipėsi į teismą ir abi pusės galiausiai susitarė, kad ekipa sumokės vienkartinį 50 milijonų eurų mokestį, tačiau ir toliau galės naudotis vietos privilegijomis.

falcao rodriguez
Radamelis Falcao ir Jamesas Rodriguezas

Pagrindinė „Monaco“ problema, kuri kol kas neleidžia visiškai įsitvirtinti tarp elitinių klubų, yra itin silpna sirgalių bazė. Vidutinis į rungtynes ateinančių žiūrovų skaičius praėjusiame sezone nesiekė 9000 ir buvo antras pagal žemumą visoje lygoje. Klubas taip pat neuždirba didelių pinigų iš marketingo ir iki šiol daugiausia rėmėsi D.Rybolovlevo pinigais bei minėtomis išskirtinėmis sąlygomis.

Tačiau ši situacija ateityje turėtų keistis. Nuo šio sezono komanda grįš žaisti į Čempionų lygą ir taps matomesnė. Be to ekipa pradėjo bendradarbiauti su „AIM Sport“ kompanija, kuri tvarkys komercinę klubo veiklą. Firma šioje srityje pasiekė puikių rezultatų dirbdama su Miuncheno „Bayern“ ir „Barcelona“. Tuo tarpu artimiausiame laikotarpyje ekipa gali gyventi iš pajamų, gautų į Madrido „Real“ pardavus vieną ryškiausių pasaulio čempionato žvaigždžių Jamesą Rodriguezą.

Senųjų lyderių problemos

Turbūt rimčiausias konkurentas ilgalaikėje perspektyvoje mesti iššūkį dabartiniams lyderiams yra Liono „Olympique“. 1987 metais ekipą nusipirkęs verslininkas Jeanas Michelis Aulas sugebėjo ją paversti viena iš sėkmingiausių ir turtingiausių Prancūzijos komandų. Tačiau vien sėkmės Prancūzijoje J.M.Aului neužteko. Siekiant pakelti klubą į naują lygį buvo nuspręsta statyti naują stadioną. Finansinė šio projekto našta lėmė tai, kad klubas pardavė nemažai savo žvaigždžių ir pradėjo koncentruotis į jaunų talentų ugdymą. Tai neišvengiamai atsiliepė rezultatams aikštėje.

Dabar stadiono statybos artėja prie pabaigos ir klubo finansinė situacija turėtų pradėti stiprėti. Praeities pasiekimai sufleruoja, kad „Les Gones“ vadovybė yra pajėgi sėkmingai investuoti pinigus, tačiau šis procesas vis vien bus palaipsnis. Tokio šuolio, kokį padarė „PSG“ ar „Monaco“, čia tikėtis neverta.

aulas gourcuff
Jeanas Michelis Aulas ir Yohanas Gourcuffas

Ieškant atsakymo į klausimą, kodėl J.M.Aulas nusprendė investuoti į stadioną, geriausia pasižiūrėti į kito seno Prancūzijos grando Marselio „Olympique“ situaciją. Ekipa prieš šį sezoną iki paskutinių savaičių derėjosi su miesto valdžia dėl „Stade Velodrome“ nuomos kainos. Vienu metu atrodė, kad susitarimas galbūt nebus pasiektas ir ekipa žais namų mačus Montpeljė mieste, tačiau abi pusės visgi rado kompromisą.

Derybos užtruko dėl to, kad „Marseille“ yra itin prastoje finansinėje situacijoje. 2011 metais klubo prezidentas Vincentas Labrune‘as atvirai pareiškė, kad „Marselis gyvena ne pagal savo galimybes“. 2009 metais mirus daugiau nei dešimtmetį klubą kontroliavusiam Robertui Louisui-Dreyfusui jis atiteko pastarojo žmonai Margaritai Louis-Dreyfus. Vėliau sekė prasti pirkiniai, prasti verslo sprendimai ir prasti rezultatai aikštėje.

Naujoji savininkė į futbolą žiūri ne taip entuziastingai kaip velionis jos vyras ir nesiruošia į jį investuoti didelių pinigų. Ji jau pardavė taip pat paveldėtą Lježo „Standard“, o pastaruoju metu nuolatos sklando gandai, kad panašaus likimo sulauks ir Marselio pažiba.

Tikėtina, kad „Olympique“ taps dar vienu užsienio investuotojų projektu. Nors nauji UEFA finansiniai apribojimai neleis ekipos atnaujinti taip greitai kaip tai buvo padaryta kitur, tačiau turtinga istorija, žinomas vardas ir lojali sirgalių bazė turėtų tapti pakankamu masalu investuotojams.

Ateities scenarijai

Visa tai reiškia, kad Prancūzijos lygoje artimiausiu metu galime sulaukti panašios situacijos į tą, kurią iki praėjusio sezono matėme Ispanijoje. Dviejų, nuo likusių ekipų itin atitrūkusių, ekipų dominavimo. Klubų finansinę galią turėtų šiek tiek pakelti nauja teisių į televizijos transliacijas sutartis, tačiau jos vertė bus du kartus mažesnė nei Anglijos „Premier“ lygos, o taip pat nusileis ir tam, ką klubai gauna Italijoje ir Ispanijoje.

Nors Prancūzijoje teisės į TV transliacijas yra parduodamos kolektyviai ir čia nerasime tokio didžiulio skirtumo kaip Ispanijoje, kur absoliučiai didžiausią pyrago dalį atsiriekia Madrido „Real“ ir „Barcelona“, tačiau dabartinis paskirstymas vis vien palankus didesniesiems klubams. Taigi ir šis sandoris dar šiek tiek padidins atotrūkį.

Tiesa, jeigu „PSG“ ir „Monaco“ pradės rimtai konkuruoti su stipriausiomis Europos ekipomis, tai gali duoti teigiamą rezultatą bei pritraukti naujų žiūrovų. Super klubai vis dar yra vienas iš geriausių sirgalių magnetų ir kartais gali duoti netgi stipresnį efektą negu tikrai konkurencinga kova. To pavyzdys yra ta pati „Ligue 1“. Tarpe tarp Liono „Olympique“ dominavimo ir „PSG“ iškilimo čia galėjome stebėti itin įdomias kovas dėl titulo su netikėtais išsišokėliais ir laimėtojais. Tačiau tai lygos populiarumo nesustiprino.

Kita vertus, čempionato įdomumas ir pajėgumas remiasi visomis joje esančiomis ekipomis, o ne vien į viršūnėle. Geriausiai tai patvirtina Anglijos „Premier“ lygos pavyzdys, kur didelis ekipų konkurencingumas sukuria tiek puikų spektaklį futbolo aikštėje, tiek generuoja milžiniškus pinigus.

Norėdami paskelbti komentarą, turite prisijungti

Kitos Naujienos >>

cristiano-ronaldo

Ketvirtą karjeroje „Ballon d’Or“ apdovanojimą iškovojo Cristiano Ronaldo (3)

4 m.

Prancūzijos žurnalo „France Football“ rengiamo prestižinio „Ballon d‘Or“ („Auksinio kamuolio“) apdovanojimuose už pasiekimus 2016 metais triumfavo Cristiano Ronaldo. Tai paaiškėjo pirmadienį vykusioje šių apdovanojimų ceremonijoje….

cempionu-lygos-burtai

Istorija kartojasi: Čempionų lygos burtai tarpusavyje suvedė dažnus oponentus (5)

4 m.

Pirmadienio popietę Šveicarijos mieste Nione ištraukti UEFA Čempionų lygos turnyro aštuntfinalio burtai, suskirstę šešiolika stipriausių žemyno ekipų į aštuonias poras. Pirmą kartą nuo 2000-ųjų, kai…

pogba

Europos lygoje Ž. Karčemarskas kovos su graikais, laukia brolių Pogba akistata

4 m.

UEFA Europos lygos futbolo turnyro burtai pirmadienį į vieną porą suvedė anglų „Manchester United“ ir prancūzų „Saint-Etienne“ ekipas. Tai reiškia, kad vienas prieš kitą rungtyniaus…

baravykas

„Žalgirį“ papildė svarbus A lygos konkurentų žaidėjas

4 m.

Po keturių savaičių Vilniaus FK „Žalgiris“ futbolininkai ir treneriai susirinks į pirmą 2017 m. sezono treniruotę. Kartu su komandos senbuviais sezonui ruošis ir naujokai. Pirmuoju…

chapecoense-fanas

Nesuvokiamas sprendimas: katastrofoje žuvusiai „Chapecoense“ ekipai – bauda

4 m.

Paskutiniame Brazilijos futbolo čempionato ture tarpusavyje turėjo susitikti tragiško likimo ištikta – į lėktuvo katastrofą patekusi „Chapecoense“ komanda ir Belo Horizontės „Atletico Mineiro“. Dėl visam…

lietuvos-sales-futbolo-rinktine

Lietuva Baltijos futsal taurėje liko antra

4 m.

Sekmadienį pasibaigė Baltijos futsal taurės varžybos. Lietuvos rinktinė antrosiose turnyro rungtynėse 2:4 nusileido Latvijos komandai ir užėmė antrą vietą. Nuo pirmų rungtynių minučių Latvija primetė svečiams…

lietuvos-sales-futbolo-rinktine

Baltijos futsal taurėje – lygiosios su estais

4 m.

Baltijos futsal taurės rungtynėse Jelgavoje Lietuvos rinktinė dvikovoje su Estija neišsaugojo turėtos persvaros ir turėjo tenkintis lygiosiomis. Prieš turnyrą Lietuvos komanda dėl ligos neteko Ryčio…

lietuvos futbolo fanai
video

futboloekspertas.lt sveikina žaidimo entuziastus su Tarptautine futbolo diena

4 m.

Kasmet gruodžio 10 d. viso pasaulio futbolo fanai mini tarptautinę futbolo dieną, kurią savo nutarimu paskelbė Jungtinių Tautų Organizacija. Tarptautinė žaidimo bendruomenė, kurią sudaro apie…