rss tweeter youtube facebook 2020-09-29, antradienis

Apklausos>>

Kur kitą sezoną rungtyniaus Fedoras Černychas?

Rezultatai

Loading ... Loading ...

Draugaukime

Statistika >>

 • Anglija
 • Ispanija
 • Italija
 • Prancūzija
 • Vokietija
 • Lietuva
 • Lentelė
 • |
 • Tvarkaraštis
 • |
 • Rezultatai
Ad Ad

Rosarijo fenomenas arba kodėl ne visi tautiečiai džiaugiasi Lionelio Messi įvarčiais?

2014-06-25, 16:00
Vytautas Stanionis, futboloekspertas.lt
rosario central
"Rosario Central" palaikantis užrašas mieste

Varžybų tarp Argentinos ir Irano pridėtinis laikas. Lionelis Messi gauna perdavimą iš komandos draugo, atsisuka į vartų pusę, šiek tiek pajuda į priekį ir pasimeta kamuolį į kairę. Tuo metu visi žino kas seks toliau, įskaitant ir Irano žaidėjus, kurie dar bando blokuoti neišvengiamą smūgį vartų link, tačiau jau gali pasikliauti tik sėkme ir savo vartininko gebėjimais. L.Messi kaire koja paleistas smūgis tolimojo vartų kampo link tikslus ir neatremiamas. Argentinos gerbėjai akimirksniu patiria ekstazę. Vėliau ją pakeis nerimas dėl prasto žaidimo, tačiau iškart po įvarčio tai nesvarbu. Pergalę švenčia visa Argentina. Išskyrus dalį gimtojo L.Messi miesto – Rosarijo, kur dviejų stipriausių vietos klubų priešprieša tokia stipri, kad dviprasmiškomis paverčia netgi rinktinės pergales.

„Clasico Rosarino“

Jeigu paprašytume eilinio futbolo sirgaliaus įvardinti svarbiausią futbolo klubų derbį Argentinoje, turbūt dažniausiai išgirstume atsakymą apie Buenos Airėse vykstančias „Boca Juniors“ ir „River Plate“ kovas. Šis atsakymas nebūtų neteisingas. Sostinės derbis ne tik yra žinomiausias už Argentinos ribų, bet ir itin svarbus šaliai, nes simpatiją vienam iš klubų paprastai jaučia ne tik vietos gyventojai, bet ir didelė dalis kitų ekipų gerbėjų. Tai tikras šalies derbis.

Tačiau, jeigu žiūrėtume į tai, kokio dėmesio ir svarbos derbiai susilaukia mieste, kuriame vyksta, pirmiausia reikia kalbėti būtent apie Rosariją. Šiame, trečiame pagal dydį, Argentinos mieste futbolas sukasi aplink du klubus – „Newell‘s Old Boys“, kurio jaunimo komandose iki išvykimo į Europą žaidė L.Messi, ir „Rosario Central“. Jų ženklais nužymėta viskas – pastatų sienos, šaligatviai, apšvietimo stulpai, telefonų būdelės.

Nesunku rasti istorijų apie tai, kad mieste nėra abejingų žmonių ir kiekvienas iš jų bent minimaliai tapatina save su viena iš ekipų. Fanu čia paprasčiausiai gimstama, nes susidomėjimas futbolu ir konkretaus klubo spalvos perimamos kaip šeimos vertybė. Tai, savaime aišku, šiek tiek idealizuotas vaizdinys. Mieste, kuriame gyvena daugiau nei milijonas žmonių, neabejotinai galima rasti daug tokių, kuriems futbolas nėra svarbus. Tačiau Rosarijas iš tiesų išsiskiria ne vien Argentinos, bet ir pasaulio kontekste.

Bene geriausiai derbio svarbą Rosarijui iliustruojantys įvykiai yra su priešprieša susijusios tragedijos. Viena iš tokių įvyko 2013 metų spalį. Po derbio, kurį „Rosario Central“ laimėjo rezultatu 2:1, du šio klubo gerbėjai važiuodami motociklais nušovė gatve einantį trylikos metų berniuką, dėvėjusį „Newell‘s Old Boys“ marškinėliais. Šis įvykis, aišku, neturėtų charakterizuoti visų abiejų ekipų fanų, o futbolo chuliganų keliamos problemos yra rimta visos Argentinos problema. Tačiau tai, ką vietiniams gyventojams reiškia futbolas, jis iliustruoja taikliai.

Derbio istorija

Pirmasis „Rosario Central“ ir „Newell‘s Old Boys“ derbis buvo sužaistas prieš daugiau nei 100 metų, 1905-ųjų birželio 18 dieną. Klubuose tuo metu daugiausia žaidė iš Anglijos atvykę imigrantai, o futbolas vis dar buvo tiesiog eilinė pramoga. Tikroji priešprieša pradėjo formuotis 1939 metais, kuomet abu klubai buvo priimti į Argentinos futbolo asociaciją ir pradėjo žaisti aukščiausioje šalies lygoje. Tai, kad mieste buvo tik dvi tikrai stiprios komandos, nulėmė, jog Rosarijas pradėjo dalintis į dvi dalis, o priešprieša po truputį augti.

Dar labiau neapykantą sustiprino abiejų klubų sustiprėjimas. Jų aukso amžius prasidėjo 8-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Pirmieji Argentinos čempionatą, 1971 metais, laimėjo „Rosario Central“. 1974-aisias tą patį padarė „Newells‘s Old Boys“. Beje, už nugaros jie tuomet paliko būtent didžiausius savo konkurentus.

Populiaru sakyti, kad miestą, o kartu ir futbolo gerbėjus į dvi dalis dalija skirtingos politinės ideologijos. „Newell‘s Old Boys“ čia turėtų atstovauti turtingesnius vidurinės klasės gyventojus ir radikalios dešinės simpatikus, o „Rosario Central“ – skurdžiau gyvenančius, su kairiųjų idėjomis save tapatinančius, darbininkus ir jūrininkus.

Šie įvaizdžiai nėra visiškai laužti iš piršto. Pačioje savo istorijos pradžioje „Newell‘s Old Boys“ iš tiesų persikėlė į centrinę miesto dalį, kurioje gyveno turtingesni argentiniečiai. Tuo tarpu „Rosario Central“ simpatizavo ir dabar vienu iš komunistų herojų laikomas Ernesto„Che“ Guevara. Tačiau dabar patys miesto gyventojai su tokiu šablonišku skirstymu nesutiktų. Tiek vieno, tiek kito klubų sirgalių gretose rastume žmonių, kuriuos galima priskirti labai skirtingiems politiniams spektrams ar socialinėms klasėms.

Darbininkų etosas

Tiesa ta, kad vien žvelgiant į klubų istoriją neįmanoma pasakyti, kodėl šis derbis yra toks išskirtinis. Veiksniai formavę priešpriešą čia ne itin skiriasi nuo įprastinių, būdingų įvairiems viso pasaulio derbiams. Pavyzdžiui, „Rangers“ ir „Celtics“ konkurencijoje svarbią vietą užima religinis aspektas, o Mančesteryje galime rasti panašų pasiskirstymą miesto teritorija. Čia „Manchester City“ atstovauja centrinei miesto daliai, o „Manchester United“ – aplinkiniams gyvenamiesiems rajonams.

Atsakymą geriau pasufleruoja žvilgsnis į patį Rosariją. Tai uostamiestis, kuriame dominuoja jūreiviai ir industrijos pramonės darbininkai. Dažnu atveju šios socialinės klasės žmonių susitapatinimas su sava komanda būna itin stiprus. Europoje panašų fenomeną galima atrasti Marselyje, kur vietos „Olympique“ itin stipriai remiasi panašiam socialiniam sluoksniui priklausančiais prancūzais.

Šis veiksnys susipina su bendra futbolo kultūra Argentinoje. Kaip jau minėjome, čia sirgalių smurtas vis dar išlieka didžiule problema. Palyginimui Buenos Airės, kaip Argentinos sostinė, yra gerokai įvairesnis miestas. Tai ir kultūros židinys bei administracinis valstybės centras. Šiose sferose dirbantys labiau išsilavinę argentiniečiai irgi domisi futbolu, tačiau jų ryšys su klubais žymiai rečiau pasireiškia tokia stipria neapykanta varžovams ar polinkiu į agresiją.

Nesuvienija net ir pasaulio čempionatas

Grįžtant prie L.Messi įvarčio, „Rosario Central“ gerbėjams jis turėjo būti bent šiek tiek skaudus. Nors viena didžiausių pasaulio futbolo žvaigždžių Argentiną, o kartu ir „Newell‘s Old Boys“ ekipą, paliko būdamas vos trylikos metų, to užteko, kad jis būtų visam laikui pažymėtas priešininkų spalvomis.

Galbūt per drąsu būtų teigti, kad „Rosario Central“ gerbėjai nekenčia L.Messi. Jie greičiau nenori, kad pastarasis būtų toks svarbus, koks jis yra dabar. Idealus pasaulio čempionato scenarijus – pergalė, į kurią ekipą atveda ne L.Messi, o kiti rinktinės nariai. Kad ir „Rosario Central“ profesionalo karjerą pradėjęs Angelis Di Maria.

Norėdami paskelbti komentarą, turite prisijungti

Kitos Naujienos >>

cristiano-ronaldo

Ketvirtą karjeroje „Ballon d’Or“ apdovanojimą iškovojo Cristiano Ronaldo (3)

4 m.

Prancūzijos žurnalo „France Football“ rengiamo prestižinio „Ballon d‘Or“ („Auksinio kamuolio“) apdovanojimuose už pasiekimus 2016 metais triumfavo Cristiano Ronaldo. Tai paaiškėjo pirmadienį vykusioje šių apdovanojimų ceremonijoje….

cempionu-lygos-burtai

Istorija kartojasi: Čempionų lygos burtai tarpusavyje suvedė dažnus oponentus (5)

4 m.

Pirmadienio popietę Šveicarijos mieste Nione ištraukti UEFA Čempionų lygos turnyro aštuntfinalio burtai, suskirstę šešiolika stipriausių žemyno ekipų į aštuonias poras. Pirmą kartą nuo 2000-ųjų, kai…

pogba

Europos lygoje Ž. Karčemarskas kovos su graikais, laukia brolių Pogba akistata

4 m.

UEFA Europos lygos futbolo turnyro burtai pirmadienį į vieną porą suvedė anglų „Manchester United“ ir prancūzų „Saint-Etienne“ ekipas. Tai reiškia, kad vienas prieš kitą rungtyniaus…

baravykas

„Žalgirį“ papildė svarbus A lygos konkurentų žaidėjas

4 m.

Po keturių savaičių Vilniaus FK „Žalgiris“ futbolininkai ir treneriai susirinks į pirmą 2017 m. sezono treniruotę. Kartu su komandos senbuviais sezonui ruošis ir naujokai. Pirmuoju…

chapecoense-fanas

Nesuvokiamas sprendimas: katastrofoje žuvusiai „Chapecoense“ ekipai – bauda

4 m.

Paskutiniame Brazilijos futbolo čempionato ture tarpusavyje turėjo susitikti tragiško likimo ištikta – į lėktuvo katastrofą patekusi „Chapecoense“ komanda ir Belo Horizontės „Atletico Mineiro“. Dėl visam…

lietuvos-sales-futbolo-rinktine

Lietuva Baltijos futsal taurėje liko antra

4 m.

Sekmadienį pasibaigė Baltijos futsal taurės varžybos. Lietuvos rinktinė antrosiose turnyro rungtynėse 2:4 nusileido Latvijos komandai ir užėmė antrą vietą. Nuo pirmų rungtynių minučių Latvija primetė svečiams…

lietuvos-sales-futbolo-rinktine

Baltijos futsal taurėje – lygiosios su estais

4 m.

Baltijos futsal taurės rungtynėse Jelgavoje Lietuvos rinktinė dvikovoje su Estija neišsaugojo turėtos persvaros ir turėjo tenkintis lygiosiomis. Prieš turnyrą Lietuvos komanda dėl ligos neteko Ryčio…

lietuvos futbolo fanai
video

futboloekspertas.lt sveikina žaidimo entuziastus su Tarptautine futbolo diena

4 m.

Kasmet gruodžio 10 d. viso pasaulio futbolo fanai mini tarptautinę futbolo dieną, kurią savo nutarimu paskelbė Jungtinių Tautų Organizacija. Tarptautinė žaidimo bendruomenė, kurią sudaro apie…