rss tweeter youtube facebook 2020-08-14, penktadienis

Apklausos>>

Kur kitą sezoną rungtyniaus Fedoras Černychas?

Rezultatai

Loading ... Loading ...

Draugaukime

Statistika >>

 • Anglija
 • Ispanija
 • Italija
 • Prancūzija
 • Vokietija
 • Lietuva
 • Lentelė
 • |
 • Tvarkaraštis
 • |
 • Rezultatai
Ad Ad

Straipsnis. Pagiriamasis žodis Ispanijai

2014-07-04, 16:46
Vytautas Stanionis, futboloekspertas.lt
ispanija 2008
2008-ųjų Ispanijos rinktinė

Du skaudūs pralaimėjimai ir dar nepasibaigus grupių etapui gautas kelialapis namo. Tokio blogo ispanų pasirodymo prieš pasaulio čempionatą nedrįso prognozuoti niekas. Tačiau po visko atsirado daug juo besidžiaugiančių. Galime atrasti nemažai priežasčių, kodėl ispanai tapo viena iš labiausiai nekenčiamų nacionalinių rinktinių pasaulyje. Svarbiausią vaidmenį čia aišku suvaidino sėkmė. Laimėtojai visuomet įgyja ne tik gerbėjų, bet ir priešų. Prisidėjo ir ne visiems patinkantis žaidimo stilius, kai kurių žaidėjų polinkis į vaidybą, galbūt dar viena kita priežastis.

Tačiau piktdžiugiškas krizenimas dėl ispanų iškritimo neturėtų užgožti kito, gerokai svarbesnio dalyko. Šis čempionatas žymi vienos iš pačių geriausių, jeigu ne geriausios, nacionalinių rinktinių dominavimo pabaigą. Paskutiniųjų metų ispanų pasiekimus galima drąsiai statyti šalia praėjusio amžiaus 8-ojo dešimtmečio Vokietijos rinktinės, kuri dalyvavo trijuose iš eilės Europos čempionato finaluose (du iš jų laimėjo), o 1974-aisiais triumfavo pasaulio čempionate. Taip pat – šalia legendinių Brazilijos komandų.

Ginčytis, kas iš tiesų geresni, galima, tačiau skirtingų epochų komandų lyginimas ne toks jau prasmingas užsiėmimas. Žymiai įdomiau pasižiūrėti, kaip dabartinė Ispanijos rinktinė susiformavo, subrendo ir kas nutiko, kad ekipa tapo nekonkurencinga.

Nevykę favoritai

Sunku patikėti, bet dar prieš dešimt metų Ispanijos padėtis ir vieta futbolo pasaulyje buvo itin panaši į tą, kurią dabar užima anglai. Nors teoriškai ir priskiriami prie stipriausių pasaulio nacionalinių rinktinių, ispanai paprastai nepateisindavo vilčių, o talentingų žaidėjų jiems niekaip nepavykdavo sulipdyti į vieną darnią komandą.

Kaip favoritai ispanai atvyko ir į 2004 metų Europos čempionatą Portugalijoje. Komandą sudarė jaunų talentų ir jau patyrusių, bet dar nepasenusių žvaigždžių mišinys. Viltys buvo didelės, tačiau viskas baigėsi fiasko, nepavykus įveikti net grupių etapo. Nors abi į priekį praleistos ekipos, portugalai ir graikai, pasirodė esančios pačiomis stipriausios visame čempionate, ispanų nusivylimo tai nesumažino.

Natūralu, kad po tokios nesėkmės pasikeitė ir treneris. Komandos vairą perėmė patyręs Luisas Aragonesas. Tuo metu šešiasdešimt penkerių metų ispanas per savo karjerą buvo treniravęs ne vieną klubą, tačiau paskutinį rimtesnį trofėjų jis buvo iškovojęs dar 1992 metais, kuomet jo vadovaujama Madrido „Atletico“ laimėjo „Copa del Rey“ turnyrą. Nors ir gerbiamas, L.Aragonesas neatrodė tuo žmogumi, kuris gali radikaliai pakeisti rinktinės veidą.

Prancūzų pamoka

Kelias į 2006 metų pasaulio čempionatą Ispanijai nebuvo visiškai lengvas. Nors ekipa atrankoje nepralaimėjo nei vieno mačo, tačiau net penkios lygiosios lėmė tai, kad atrankos grupėje į priekį buvo praleista Serbijos ir Juodkalnijos rinktinė. Tiesa, papildomame atrankos mače Slovakija buvo įveikta nesunkiai ir į Vokietiją Ispanija vėl atvažiavo kaip viena iš favoričių. Tokį statusą patvirtino ir grupės varžybos, kuriose ispanai iškovojo tris pergales.

Tačiau pirma vieta grupėje nereiškė lengvai įveikiamų varžovų aštunfinalyje. Ispanams teko susiremti su prancūzais. Nors ir labai sunkiai praėjusi grupių etapą, tų metų Prancūzijos rinktinė turėjo labai įspūdingą sudėtį. Ja sudarė auksinės kartos veteranai Zinedine‘as Zidanas ir Lilianas Thuramas, savo karjeros pike esantys Thierry Henry, Patrickas Vieira, Claude‘as Makelele ir Williamas Gallas bei į futbolo elitą besiveržiantis, tada dar jaunas, Franckas Ribery.

Kad ispanams nebus lengva buvo aišku nuo pirmųjų mačo minučių. P.Vieira ir C.Makelele iš karto pradėjo dominuoti aikštės viduryje ir neleido Xabi Alonso, Xavi ir Cesco Fabregaso trejetui ramiai diktuoti varžybų tempo. Prancūzai žaidė agresyvų, kontratakuojantį futbolą, jie leido Ispanijai kontroliuoti kamuolį, tačiau neleido nieko su tuo kamuoliu padaryti. Dabar galima pasakyti, kad prancūzai žaidė būtent tokį futbolą, kurį „tiki-taka“ stilius dar tik turės išmokti įveikti.

Pirmasis įvartis krito būtent į prancūzų vartus – Pablo Ibanezo uždirbtą vienuolikos metrų baudinį realizavo Davidas Villa. Tačiau patyrusi varžovų ekipa nesutriko ir toliau žaidė savo futbolą. Prieš pat pertrauką P.Vieira, kuris tądien sužaidė turbūt vienas iš geriausių savo gyvenimo rungtynių, atidavė idealų perdavimą F.Ribery. Pastarasis ramiai suklaidino Ikerą Casillasą ir rezultatą išlygino.

Mačui tęsiantis ispanai nesugebėjo rasti kelių varžovų vartų link ir dėl to akivaizdžiai vis labiau nervinosi. Tuo tarpu prancūzai kantriai laukė savo progų ir galiausiai mačo pabaigoje po standartinės situacijos P.Vieira rezultatą persvėrė savo ekipos naudai. Per pridėtinį laiką galutinį tašką padėjo Z.Zidanas. Ispanai vėl keliavo namo.

Nors pirma reakcija buvo nusivylimas, Prancūzams nukeliavus iki pat finalo ispanų pasirodymas atrodė ne toks ir blogas. Suburta ekipa turbūt jau tada buvo pakankamai talentinga, kad galėtų laimėti, tačiau dar nebuvo pasiruošusi to talento išnaudoti. Pralaimėjimas prieš prancūzus buvo pamoka, kurią reikėjo išmokti.

aragones

Pirmasis triumfas

2008-aisiais ispanus galėjo patenkinti tiktai pergalė. Rinktinėje jau buvo galutinai pasibaigusi kartų kaita, ekipoje nebebuvo veteranų Davido Albeldos, Michelio Salgado ir Raulio, o dauguma geriausių žaidėjų buvo lyderiai savo klubuose ir išgyveno geriausius savo karjeros metus.

Nors dabar yra įprasta visą Ispanijos dominavimo laikotarpį tapatinti su „tiki-taka“ stiliumi, tai veikiausiai nėra visiškai tikslu. Luisas Aragonesas 2008-ųjų metų čempionate pasirinko žaisti 4-4-2 taktika. Veikiausiai tai lėmė noras pilnai išnaudoti Davidą Villą ir Fernando Torresą. Ispanai jau tada pasižymėjo didele kamuolio kontrole, puikia technika ir trumpų perdavimų kombinacijomis su kuriomis juos asocijuojame šiandien, tačiau 2008 metų rinktinė vis dar žaidė šiek tiek agresyvesnį, labiau atakuojantį futbolą. Žiūrint iš estetinės pusės būtent 2008-ųjų ispanų futbolas buvo pats gražiausias akiai.

Grupėje ispanai iškovojo tris pergales, tačiau tai ir vėl nereiškė lengvo ketvirtfinalio. Jų varžovais tapo iš mirtininkų grupės antroje vietoje išsikapstę tuometiniai pasaulio čempionai italai. Nors pastarieji nerodė tokio gero futbolo kaip prieš du metus bei turėjo verstis be dėl geltonų kortelių diskvalifikuotų Andrea Pirlo ir Gennaro Gattuso, jų nuvertinti nebuvo galima. Italai priminė tą prancūzų ekipą, kuri nuskriaudė Ispaniją prieš du metus.

Rungtynės buvo nervingos ir įtemptos. Italai labai aiškiai suprato, kad jų vienintelis šansas yra susikoncentruoti į gynybą ir kontratakuoti. Ispanai irgi neskubėjo aklai bėgti į puolimą. Po 120 minučių, pažymėtų keliais nuostabiais vartininkų epizodais ir keliomis neišnaudotomis progomis, viskas sprendėsi 11 metrų baudinių serijoje. Ispanams pavyko išlikti ramesniems ir Cesco Fabregaso įmuštas baudinys atvėrė jiems kelia į pusfinalį.

Čia jų laukė Rusija, kuri, nors tais metais demonstravo gerą futbolą, nebuvo pakankamai taktiškai stipri ir disciplinuota ekipa, kad galėtų rimčiau pasipriešinti. Ispanai sužaidė puikų antrą kėlinį ir laimėjo rezultatu 3:0. Finale teko susigrumti su vokiečiais. Šios varžybos buvo atkaklesnės, tačiau viso mačo metu buvo galima jausti, kad ispanai yra geresnė ekipa. Fernando Torreso įvartis pirmajame kėlinyje lėmė pergalę 1:0. Finalas buvo to futbolo preliudija, kurį ispanai demonstruos ateinančius keturis metus.

iniesta 2010

Dominavimas

Po laimėto Europos čempionato komandą paliko Luisas Aragonesas, o vietoje jo vadovauti ekipai pradėjo kitas patyręs strategas Vicente Del Bosque. Jis nusprendė aklai nekopijuoti savo pirmtako taktikos, o ispanų rinktinės žaidimą pavertė gerokai konservatyvesniu. Bene geriausiai šį pasikeitimą žymėjo komandos naujoko Sergio Busquetso svarba.

Netikėtu atradimu „Barcelona“ ekipoje tapęs atraminis saugas dar 2008 metais pakliuvo į Ispanų U-21 rinktinę, o jau sekančiais metais debiutavo ir tarp suaugusiųjų. Į pasaulio čempionatą S.Busquetsas atvažiavo kaip startinės sudėties žaidėjas. V.Del Bosque grįžo prie 4-5-1 taktinės schemos ir aikštės viduryje pradėjo remtis būtent S.Busquetso, Xavi ir X.Alonso trejetu. Ši saugų kombinacija negalėjo pasigirti didele jėga ar sugebėjimu dažnai mušti įvarčius, tačiau tai buvo be konkurencijos techniškai ir taktiškai geriausias trejetas čempionate. Visi trys idealiai valdė kamuolį ir idealiai žinojo tą rolę, kurią turi atlikti.

Nors pirmajame mače ispanai netikėtai suklupo, pralaimėję šveicarams, pergalės prieš Hondūrą ir Čilę vis vien lėmė pirmą vietą grupėje. O tada sekė keturi identiški rezultatai 1:0. Bene įspūdingiausias iš šių mačų buvo pusfinalis prieš Vokietiją. Pastarieji per du metus nuo Europos čempionato finalo buvo sustiprėję ir čempionate rodė nuostabų žaidimą. Aštunfinalyje ir ketvirtfinalyje vokiečiai namo išsiuntė atitinkamai Anglijos ir Argentinos ekipas, abiems šioms favoritėms pakeliui sumušdami po keturis įvarčius. Tačiau ispanai nuo pirmųjų minučių perėmė kamuolio kontrolę ir iki minimumo apribojo vokiečių galimybes atakuoti. Galiausiai Carlesas Puyolis po kampinio pasiuntė kamuolį į Manuelio Neuerio vartus, o vokiečiams surasti atsako taip ir nepavyko.

Ši ispanų rinktinė buvo itin gerai subalansuota. Ji be problemų galėjo kontroliuoti kamuolį ir mačo tempą prieš bet kurį varžovą. Tai, kad buvo žaidžiama gana atsargiai, lėmė, jog oponentai beveik neturėjo šansų kontratakuoti. Tačiau puldami ispanai turėjo užtektinai talento, kad bent vieną kartą pralaužtų varžovų gynybą. Jeigu 2008-ųjų metų rinktinė žaidė simpatiškiausią futbolą, tai ši – buvo stipriausia. Priešnuodžio preciziškam ir išmintingam žaidimui tiesiog nebuvo.

Labai mažai pasikeitusi ekipa atvyko ir į 2012-ųjų metų čempionatą, vykusį Lenkijoje ir Ukrainoje. Nors finale ispanai ir nesunkiai rezultatu 4:0 susidorojo su Italija, tačiau viso čempionato metu jų žaidimas jau buvo kiek silpnesnis. Šį kartą ispanai šiek tiek priminė tą prancūzų ekipą, kuri juos išmetė 2006 metais. Nors abiejų ekipų žaidimo stilius buvo kardinaliai priešingas, tačiau ispanai turėjo tą patį pasitikėjimą savimi, jautėsi itin komfortabiliai ir niekada nepanikavo. Geriausiai tai pasimatė pusfinalyje. Cristiano Ronaldo į priekį vedami portugalai tądien buvo geresnė komanda, tačiau taip ir nesugebėjo pralaužti kantriai žaidusių ispanų gynybos.

Soccer Euro 2012 Final Spain Italy

Eros pabaiga ar nauja pradžia?

Prisiminus visą šios ispanų rinktinės evoliuciją, jų nesėkmė šių metų čempionate neatrodo tokia stebinanti. Nors ir nežymius, tačiau pirmuosius ženklus, pranašaujančius smukimą, buvo galima įžvelgti dar 2012-aisiais. Niekas, o kartu ir V.Del Bosque, negalėjo tikėtis, kad jis bus toks staigus. Čia, aišku, prisidėjo ir kitos priežastys, kad ir Diego Costos traumos sezono gale. Tačiau kiekvienos komandos dominavimui ateina pabaiga.

Kad ir kokius jausmus puoselėtumėte ispanams, tenka pripažinti, ši komanda nusipelnė patekti į futbolo istorijos vadovėlius. Tiek dėl puikių rezultatų, tiek dėl unikalaus žaidimo stiliaus, tiek dėl komandą į priekį vedusių neeilinių talentų. Ispanija turi užtektinai talentingo jaunimo, kad greitai atsinaujintų ir vėl konkuruotų su pasaulio stipriausiais, tačiau tokių unikalių rezultatų turbūt nematysime dar ilgai.

Norėdami paskelbti komentarą, turite prisijungti

Kitos Naujienos >>

cristiano-ronaldo

Ketvirtą karjeroje „Ballon d’Or“ apdovanojimą iškovojo Cristiano Ronaldo (3)

4 m.

Prancūzijos žurnalo „France Football“ rengiamo prestižinio „Ballon d‘Or“ („Auksinio kamuolio“) apdovanojimuose už pasiekimus 2016 metais triumfavo Cristiano Ronaldo. Tai paaiškėjo pirmadienį vykusioje šių apdovanojimų ceremonijoje….

cempionu-lygos-burtai

Istorija kartojasi: Čempionų lygos burtai tarpusavyje suvedė dažnus oponentus (5)

4 m.

Pirmadienio popietę Šveicarijos mieste Nione ištraukti UEFA Čempionų lygos turnyro aštuntfinalio burtai, suskirstę šešiolika stipriausių žemyno ekipų į aštuonias poras. Pirmą kartą nuo 2000-ųjų, kai…

pogba

Europos lygoje Ž. Karčemarskas kovos su graikais, laukia brolių Pogba akistata

4 m.

UEFA Europos lygos futbolo turnyro burtai pirmadienį į vieną porą suvedė anglų „Manchester United“ ir prancūzų „Saint-Etienne“ ekipas. Tai reiškia, kad vienas prieš kitą rungtyniaus…

baravykas

„Žalgirį“ papildė svarbus A lygos konkurentų žaidėjas

4 m.

Po keturių savaičių Vilniaus FK „Žalgiris“ futbolininkai ir treneriai susirinks į pirmą 2017 m. sezono treniruotę. Kartu su komandos senbuviais sezonui ruošis ir naujokai. Pirmuoju…

chapecoense-fanas

Nesuvokiamas sprendimas: katastrofoje žuvusiai „Chapecoense“ ekipai – bauda

4 m.

Paskutiniame Brazilijos futbolo čempionato ture tarpusavyje turėjo susitikti tragiško likimo ištikta – į lėktuvo katastrofą patekusi „Chapecoense“ komanda ir Belo Horizontės „Atletico Mineiro“. Dėl visam…

lietuvos-sales-futbolo-rinktine

Lietuva Baltijos futsal taurėje liko antra

4 m.

Sekmadienį pasibaigė Baltijos futsal taurės varžybos. Lietuvos rinktinė antrosiose turnyro rungtynėse 2:4 nusileido Latvijos komandai ir užėmė antrą vietą. Nuo pirmų rungtynių minučių Latvija primetė svečiams…

lietuvos-sales-futbolo-rinktine

Baltijos futsal taurėje – lygiosios su estais

4 m.

Baltijos futsal taurės rungtynėse Jelgavoje Lietuvos rinktinė dvikovoje su Estija neišsaugojo turėtos persvaros ir turėjo tenkintis lygiosiomis. Prieš turnyrą Lietuvos komanda dėl ligos neteko Ryčio…

lietuvos futbolo fanai
video

futboloekspertas.lt sveikina žaidimo entuziastus su Tarptautine futbolo diena

4 m.

Kasmet gruodžio 10 d. viso pasaulio futbolo fanai mini tarptautinę futbolo dieną, kurią savo nutarimu paskelbė Jungtinių Tautų Organizacija. Tarptautinė žaidimo bendruomenė, kurią sudaro apie…