rss tweeter youtube facebook 2020-07-07, antradienis

Apklausos>>

Kur kitą sezoną rungtyniaus Fedoras Černychas?

Rezultatai

Loading ... Loading ...

Draugaukime

Statistika >>

 • Anglija
 • Ispanija
 • Italija
 • Prancūzija
 • Vokietija
 • Lietuva
 • Lentelė
 • |
 • Tvarkaraštis
 • |
 • Rezultatai
Ad Ad

Straipsnis. „Manchester United“ krizė: kas toliau?

2014-02-26, 18:55
Vytautas Stanionis, futboloekspertas.lt
moyes 510x320
Davidas Moyesas

Šį tekstą reikia pradėti nuo nedidelės išpažinties. Aš esu „Arsenal“ fanas. Ryšį su šia komanda atradau pakankamai anksti, kad dar spėčiau pasidžiaugti „invincibles“ sezonu ir 2005 metais iškovota FA taure, bet nuolatinis domėjimasis prasidėjo vėliau. Mano kaip gerbėjo patirtį taikliau charakterizuoja nuolatinės kovos dėl vietos Čempionų lygoje ir vėlyvą žiemą arba ankstyvą rudenį bliūkštančios viltys, kad ekipa ką nors laimės.

Dėl to dabartinis „Manchester United“ nuosmukis mane šiek tiek džiugina. „Raudonieji velniai“ visada buvo komanda, kuri tarpusavio mačuose dažniausiai susitvarkydavo su „kanonieriais“ ir į kurią žiūrėdamas galvodavau, kad būtent tokį norėčiau matyti „Arsenal“. Tai, kad šiemet klubai tarsi susikeitė rolėmis glosto mano, kaip „Arsenal“ sirgaliaus širdį.

Tačiau, esu ne vien „Arsenal“ fanas, bet ir futbolo fanas, kuris ne visada galvoja vien apie mylimiausią klubą. Savotiška daktaro Džekilo ir pono Haido situacija. Taigi, futbolo fanas manyje nenori, kad tokia ekipa kaip „Manchester United“ trintųsi tarp vidutiniokų ir nuobodžiaudamas mintyse kuriu scenarijus, kaip visa tai „sutaisyti“. Pamėginsiu pateikti kelias mintis apie dabartines problemas ir galimus jų sprendimo būdus.

Davido Moyeso galvos skausmai

Jeigu lyginsime praeitų ir šių metų „Manchester United“ niekaip nepavyks pabėgti nuo pagrindinio vasarą įvykusio pasikeitimo. Vietoj karjerą baigusio Alexo Fergusono prie komandos vairo stojo Davidas Moyesas. Kiekvienas pastarojo sprendimas yra apmąstomas svarstant, kaip būtų pasielgęs jo pirmtakas. Tai nėra sąžininga. A.Fergusonas yra gyva futbolo legenda, pakeisti jį būtų didelis iššūkis bet kam. Tačiau, nors ir nesąžininga, tokia situacija yra neišvengiama, o ir pats D. Moyesas žinojo, į ką iškeičia savo saugią ir sąlyginai ramią vietą „Everton“ ekipoje.

Tiesa, turbūt niekas ir nesitikėjo, kad D.Moyesas prilygs A.Fergusonui. Bėda ta, kad jis neprilygsta ir daugumai savo tiesioginių konkurentų kitose „Premier“ lygos komandose. „Manchester United“ žaidžia nuspėjamai ir neįdomiai. D.Moyesas nuolatos naudoja tas pačias taktikas, kurios kiekvieną kartą atrodo tokios pat neveiksmingos. Ši problema matosi ne vien futbolo aikštėje, bet ir spaudos konferencijose. Stebint jas kartais galima pagalvoji, kad dabartinis „Manchester United“ treneris yra visiškai praradęs realybės jausmą ir tiesiog neigia tikrovę. Nuolatiniai pasiteisinimai apie sėkmės trūkumą ir mėginimas kalbėti pozityviai netgi po tų varžybų, kuriose buvo prarasti taškai, jau įgriso „raudonųjų velnių“ fanams. Pašaliniam stebėtojui iškart kyla klausimas – ar D.Moyesas nejučiomis netapo pasyviu keleiviu, nežinančiu ką daryti ir besiviliančiu, kad viskas susitvarkys savaime?

Moyes

Vargu ar „Manchester United“ vadovai škoto atžvilgiu imsis kokių nors drastiškų veiksmų anksčiau negu vasarą. Nepatekimas į Čempionų lygą būtų skaudus smūgis, tačiau klubo ateities kardinaliai nepakeistų. Visgi, jeigu per likusią sezono dalį D.Moyesui nepavyks pakreipti ekipos žaidimo teigiama linkme, jam turbūt reikės ieškotis naujo klubo.

Alternatyvos

Kokios yra galimos alternatyvos atleidus D.Moyesą? Jeigu ieškant trenerio atskaitos tašku ir toliau laikysime A.Fergusoną, tuomet pasaulyje veikiausiai yra tik du žmonės, kuriuos galėtume statyti ant to paties laiptelio – Josepas Guardiola ir Jose Mourinho. Deja, tiek vienas, tiek kitas turi darbus, kurių artimiausiu metu turbūt nekeis. Taigi pamainos, kuri tikrai būtų panašaus lygio, nebus. Bet šitai „Manchester United“ vadovai veikiausiai žinojo jau seniai.

Dėl to teks rinktis iš šiek tiek žemesnio kalibro trenerių. Tai nėra taip jau blogai, tarp jų yra įdomių kandidatų. Pirmiausia į galvą ateina tik gana neseniai sužibėję ir itin perspektyvūs Jurgenas Kloppas iš Dortmundo „Borussia“ ir Diego Simeone iš Madrido „Atletico“. Abu jie mėgsta tokio stiliaus futbolą, kuris tenkintų sirgalius ir tęstų „raudonųjų velnių“ tradicijas. Be to, abu vadovaujama mažesniems klubams negu „Manchester United“, taigi toks iššūkis juos galėtų sudominti. Konservatyvesnis kandidatas galėtų būti Louisas van Gaalas. Jis neseniai pareiškė, kad po Pasaulio čempionato norėtų persikelti į Angliją. Olando karjera nėra itin įspūdinga, tačiau jis yra sėkmingai vadovavęs tokiems klubams kaip Miuncheno „Bayern“ ir „Barcelona“.

Dar viena galimybė yra pasirinkti jauną, mažiau įrodžiusį trenerį, pavyzdžiui, fanų favoritą ir klubo legendą Ole Gunnarą Solskjaerą. Jis jau yra dirbęs „Manchester United“ trenerių štabe ir neblogai pasirodė treniruodamas norvegų „Molde“ komandą. Patirties trūkumas neįtikėtinai rėžtų akį, tačiau J.Guardiola ateidamas į „Barcelona“ jos turėjo dar mažiau. Daugiau apie norvego galimybes bus galima kalbėti po sezono, kai bus aišku, kaip jam sekėsi „Cardiff City“ komandoje.

Kiti įdomesni tokio tipo variantai galėtų būti Sami Hyppia iš Lėverkuzeno „Bayer“ ar Mauricio Pochettino iš „Southampton“. Tiesa, pirmajam gal kiek trukdytų tai, kad jis anksčiau žaidė „Liverpool“ ekipoje. Visgi, čia reikia pastebėti, kad toks sprendimas būtų rizikingas. D.Moyesas treniruodamas „Everton“ irgi atrodė kaip perspektyvus, nors ir nieko nelaimėjęs strategas, kuriam pozicija stipresniame klube leistų atskleisti savo gabumus. Kol kas viskas išėjo atvirkščiai, o ar „Manchester United“ antrą kartą pasiryžtų panašiai rizikuoti, neaišku.

Wayne‘o Rooney problema nr. 1 – nauja sutartis

Wayne‘as Rooney yra kiekvieno futbolo žurnalisto svajonė. Talentingas, aikštingas, nestabilus, kartais fanus žavintis, o kartais varantis į neviltį. Pastarieji, tiesa, juo taip nesidžiaugia. Dauguma mano draugų ir pažįstamų, palaikančių „Manchester United“, yra nusivylę šiuo žaidėju ir norėtų, kad jis paliktų komandą. Taigi žinia, kad W.Rooney su klubu pasirašė naują sutartį jiems nepasirodė džiugi. Paguosti gali tik tai, kad pirmieji pranešimai apie 300 tūkstančių svarų sterlingų per savaitę algą turbūt yra neteisingi. W.Rooney atlyginimas iš tikro nepakils. Tačiau ilga sutarties trukmė reiškia, kad vadovybė regi puolėją kaip vieną iš centrinių komandos figūrų ir ateityje. Šioje vietoje verta kelti klausimą – ar W.Rooney vertas tokių didelių pinigų ir klubo lyderio statuso?

rooney
Jeigu žiūrėsime tik į jo kaip futbolininko sugebėjimus, atsakymas veikiausiai yra ne. Jeigu prisiminsime, kad W.Rooney yra vienas geriausių ir žinomiausių anglų, tada „Manchester United“ elgesys pasidaro suprantamesnis. Klubas visada stengėsi išlaikyti savo anglišką identitetą ir pritraukti geriausius Anglijos žaidėjus. Tačiau futbolo aikštėje tai, kad esi anglas, jokių papildomų pliusų neduoda. W.Rooney nėra toks geras žaidėjas, kad aplink jį būtų galima burti ekipą. Čia atsiranda įtampa tarp įvaizdžio ir realybės, kuri, panašu, pasimato ir futbolo aikštelėje.

Wayne‘o Rooney problema nr. 2 – taktika

Jeigu straipsnis rašomas apie tai, ką reikia keisti, kad padėtis klube pagerėtų ir vienam žaidėjui jame tenka net dvi teksto dalys, tai turbūt nėra itin geras ženklas tam žaidėjui. Tačiau kitaip vertinti nepavyksta. Su W.Rooney susiję klausimai yra vieni pagrindinių kalbant apie „Manchester United ateitį.

Geriausiai šis futbolininkas jaučiasi pozicijoje „po puolėju“, kur gali išnaudoti tiek savo nesibaigiančią energiją, tiek neblogą kūrybingumą, tiek grasinti varžovų vartams. Tačiau problema ta, kad puolėjas nėra toks techniškas ir kūrybingas, kad galėtų žaisti kaip tikras „10-tas numeris“, kaip tai daro Cescas Fabregas, Mario Gotze ar naujausias „Manchester United“ pirkinys Juanas Mata. Jeigu W.Rooney leidžiama žaisti jo mėgstamoje pozicijoje, J.Matą bei kitus kūrybingus saugus – Adnaną Januazajų ir Shinji Kagawą – reikia stumti į aikštės kraštus. Anglas turbūt pakankamai komfortabiliai jaustųsi ir žaisdamas pagrindiniu puolėju, tačiau ten jau yra Robinas van Persie, kurio pasodinti ant suolelio irgi niekaip neišeina.

Vargu ar galima teigti, kad neįmanoma suburti sėkmingos komandos, kurioje aikštėje kartu sutilptų, pavyzdžiui, R.van Persie, W.Rooney, J.Mata ir A.Januzajus. Mintis, kad toks dalykas yra galimas, kyla pasižiūrėjus į tai, kaip žaidžia „Paris Saint-Germain“ ar Madrido „Atletico“. Pirmųjų treneriui Laurentui Blancui pavyksta aikštėje rasti vietą ir Edisonui Cavani, ir Zlatanui Ibrahimovičiui. Tu tarpu D.Simeone „Atletico“ klube per pastaruosius porą sezonų atgaivino didžiųjų klubų jau šiek tiek primištą taktiką 4-4-2. Tokie pavyzdžiai lyg ir leidžia teigti, kad „Manchester United“ problemos yra išsprendžiamos, bet kartu neišvengiamai grąžina prie klausimo – ar tai gali padaryti D.Moyesas?

Kitos spragos

Wayne‘o Rooney situacija yra didžiausias galvosūkis mąstant apie „Manchester United“ sudėtį, tačiau spragų čia yra ir daugiau. Itin silpnai atrodo centro saugų grandis. A.Fergusonui pavykdavo išsiversti su Michaelu Carricku ir būriu vidutiniškų žaidėjų, tačiau šiemet rasti tinkamos kombinacijos šioje aikštės vietoje trenerių štabui nepavyksta. Situaciją turėjo pagerinti vasarą nusipirktas Marouane Fellaini, tačiau jį kankina traumos, o ir tais momentais, kai belgas yra sveikas, didelių stebuklų jis nerodo.

fellaini

Ateinančią vasarą neabejotinai reikės stiprinti centro gynėjo poziciją. Jau beveik aišku, kad Nemanja Vidičius kelsis į Milano „Inter“, Rio Ferdinando ateitis neaiški, o ir geriausios šio anglo žaidimo dienos praeityje. Teoriškai, vienintelis tikrai „Manchester United“ lygį atitinkantis centro gynėjas yra Jonny Evansas, bet jam labai trūksta stabilumo, kurį turėtų suteikti labiau patyręs porininkas. Kitas į šią poziciją pretenduojantis žaidėjas Philas Jonesas kol kas dažniau naudojamas kamšyti spragoms saugų grandyje, taigi jo galimybes įvertinti sunku. Galvoti netrukus reikės ir apie pamainas senstančiam Patrice‘ui Evra bei keliems klubo standartus sunkiai atitinkantiems atsarginiams.

Ir vėl Davidas Moyesas

Mėginant viską apibendrinti norom nenorom vėl tenka grįžti prie Davido Moyseo. Iki šiol buvo galima svarstyti, kad jeigu „Manchester United“ nepavyks savo sėkmės pakeisti remiantis dabartiniais resursais, klubas turės du galimus situaciją iš esmės keičiančius ėjimus – keisti trenerį arba parduoti Wayne‘ą Rooney. Pastarasis panašu savo ateitį klube jau užsitikrino, taigi išsekus savininkų kantrybei jų akys turėtų pasisukti į škotą.

Norėdami paskelbti komentarą, turite prisijungti

Kitos Naujienos >>

cristiano-ronaldo

Ketvirtą karjeroje „Ballon d’Or“ apdovanojimą iškovojo Cristiano Ronaldo (3)

4 m.

Prancūzijos žurnalo „France Football“ rengiamo prestižinio „Ballon d‘Or“ („Auksinio kamuolio“) apdovanojimuose už pasiekimus 2016 metais triumfavo Cristiano Ronaldo. Tai paaiškėjo pirmadienį vykusioje šių apdovanojimų ceremonijoje….

cempionu-lygos-burtai

Istorija kartojasi: Čempionų lygos burtai tarpusavyje suvedė dažnus oponentus (5)

4 m.

Pirmadienio popietę Šveicarijos mieste Nione ištraukti UEFA Čempionų lygos turnyro aštuntfinalio burtai, suskirstę šešiolika stipriausių žemyno ekipų į aštuonias poras. Pirmą kartą nuo 2000-ųjų, kai…

pogba

Europos lygoje Ž. Karčemarskas kovos su graikais, laukia brolių Pogba akistata

4 m.

UEFA Europos lygos futbolo turnyro burtai pirmadienį į vieną porą suvedė anglų „Manchester United“ ir prancūzų „Saint-Etienne“ ekipas. Tai reiškia, kad vienas prieš kitą rungtyniaus…

baravykas

„Žalgirį“ papildė svarbus A lygos konkurentų žaidėjas

4 m.

Po keturių savaičių Vilniaus FK „Žalgiris“ futbolininkai ir treneriai susirinks į pirmą 2017 m. sezono treniruotę. Kartu su komandos senbuviais sezonui ruošis ir naujokai. Pirmuoju…

chapecoense-fanas

Nesuvokiamas sprendimas: katastrofoje žuvusiai „Chapecoense“ ekipai – bauda

4 m.

Paskutiniame Brazilijos futbolo čempionato ture tarpusavyje turėjo susitikti tragiško likimo ištikta – į lėktuvo katastrofą patekusi „Chapecoense“ komanda ir Belo Horizontės „Atletico Mineiro“. Dėl visam…

lietuvos-sales-futbolo-rinktine

Lietuva Baltijos futsal taurėje liko antra

4 m.

Sekmadienį pasibaigė Baltijos futsal taurės varžybos. Lietuvos rinktinė antrosiose turnyro rungtynėse 2:4 nusileido Latvijos komandai ir užėmė antrą vietą. Nuo pirmų rungtynių minučių Latvija primetė svečiams…

lietuvos-sales-futbolo-rinktine

Baltijos futsal taurėje – lygiosios su estais

4 m.

Baltijos futsal taurės rungtynėse Jelgavoje Lietuvos rinktinė dvikovoje su Estija neišsaugojo turėtos persvaros ir turėjo tenkintis lygiosiomis. Prieš turnyrą Lietuvos komanda dėl ligos neteko Ryčio…

lietuvos futbolo fanai
video

futboloekspertas.lt sveikina žaidimo entuziastus su Tarptautine futbolo diena

4 m.

Kasmet gruodžio 10 d. viso pasaulio futbolo fanai mini tarptautinę futbolo dieną, kurią savo nutarimu paskelbė Jungtinių Tautų Organizacija. Tarptautinė žaidimo bendruomenė, kurią sudaro apie…