rss tweeter youtube facebook 2020-09-26, šeštadienis

Apklausos>>

Kur kitą sezoną rungtyniaus Fedoras Černychas?

Rezultatai

Loading ... Loading ...

Draugaukime

Statistika >>

 • Anglija
 • Ispanija
 • Italija
 • Prancūzija
 • Vokietija
 • Lietuva
 • Lentelė
 • |
 • Tvarkaraštis
 • |
 • Rezultatai
Ad Ad

Straipsnis. Islamo šauklių vargai ortodoksų oazėje

2014-05-02, 20:05
Karolis Tretjakas, futboloekspertas.lt
S
"Novi Pazar" ir "Genc Fenerbahceliler" ultros

Kaip jaučiasi tas, kurio bendraminčiai ir mylima komanda yra nekenčiama visoje šalyje? Smerkiama netgi taip, jog kartais gerbėjams yra draudžiama vykti į kitą miestą ir palaikyti savo mylimo klubo. Priežastis paprasta – policija tiesiog negali užtikrinti svečių ekipos gerbėjų saugumo. Ką jie tokio padarė, kad susidarė tokia situacija? Dažnas jų – nieko. Paprasčiausiai jie yra kitokie ir jiems vietos po saule tiesiog nėra. Atsakymai į tokius klausimus kaip visada glūdi istorijoje. Skaudžių praeities kirčių niekas nepamiršta, ypač ten, kur paplitęs nacionalizmas, anksčiau vyravo fundamentali kova dėl laisvės, religiniam motyvui dar labiau paaštrinant ir taip aštrų patiekalą.

Neabejoju, jog daugeliui futbolo klubas „Novi Pazar“ yra menkai girdėtas. Juk visų dėmesys krypsta į Čempionų lygą, stipriausius Europos šalių čempionatus, retam dar kartais įdomus gimtasis ir brangus Lietuvos futbolas. Kaip ten bebūtų, ne pro šalį yra praplėsti savo siaurą akiratį ir atrasti kažką naujo. Gal patiks.

Turbūt nereikia straipsnio paversti istorijos vadovėliu, tačiau tam tikri faktai yra pristatytini ir žinotini. Futbolo klubas „Novi Pazar“ yra iš Novi Pazaro miesto, pietvakarių Serbijos. Regionas, kuriame yra šis, kiek daugiau nei 100 tūkstančių žmonių turintis miestas, turi du tam tikruose kontekstuose vartojamus pavadinimus. Vienas jų – Raška. Šiame regione susiformavo serbų valstybingumo apraiškos, o iki X-ojo amžiaus tai buvo kultūrinis ir politinis centras. Kitas pavadinimas – Sandžakas. Po šiuo pavadinimu slypi Osmanų imperijos palikimas Balkanuose, egzistavęs Novi Pazaro sandžakas, tai reiškia – Novi Pazaro administracinis vienetas. Atsakymas apie paminėtus „kontekstus“ paaiškės truputį vėliau.

„Novi Pazar“ įkurtas 1928-ais metais, tačiau futbolą mieste iki 9-ojo dešimtmečio buvo užgožęs boksas. Viskas apsivertė aukštyn kojomis, kai futbolo klubas išsikovojo vietą Jugoslavijos II-oje lygoje. Sirgaliai pradėjo plūsti į stadioną, o komanda buvo pagarsėjusi tuo, jog lankomumas buvo tiesiog pavyzdinis. Sugriuvus komunizmui ir užplūdus nacionalizmo bangai, sirgaliai atgaivino vietovardį – Sandžaką, kuris buvo marinamas komunizmo laikotarpiu. 1989-ais metais sirgaliai suformavo palaikymo grupę „Torcida Sandžak“. Kodėl ne „Torcida Raška“? Ogi todėl, kad šiame regione gyventojų daugumą sudaro bošniakai – bosnių musulmonai, kurie su slavais serbais, švelniai tariant, bendros kalbos neranda.

Sugriuvus Jugoslavijai, daug mirtinų varžovų prarado progą kovoti tarpusavyje, tad susiformavo nauji derbiai. Ir „Novi Pazar“ pradėjo juose figūruoti. 1993-iais metais į Novi Pazarą rungtyniauti atvyko FC „Priština“, kurios prezidentas buvo liūdnai pagarsėjęs nusikaltėlis Željko Ražnatovičius – Arkanas. Arkanas atvyko į miestą kartu su didele nacionalistų grupe – „Arkano tigrais“, norėdamas paniekinti bošniakus, kurių tėvynainiai kariavo Bosnijoje. Vis tik agresija atsisuko prieš patį Arkaną. „Torcida Sandžak“ ultros nepasidavė tiek policijai, tiek „Arkano tigrams“ ir nugalėjo mūšio lauke. Nusikaltėlis turėjo sprukti iš stadiono.


Arkanas su savo smogikais Novi Pazaro stadione

Kiek vėliau dar vienam nusikaltėliui, buvusiam Jugoslavijos FR prezidentui Slobodanui Miloševičiui įgriso taikstytis su tokiais išsišokėlių akibrokštais, tad „Torcida Sandžak“ palaikymo grupė buvo likviduota, o su jos nariais susidorota. Po kurio laiko susiformavo nauja grupė „Ultra Azzurro“, tačiau žlugus S.Miloševičiaus rėžimui, 1999-ais metais grįžo ir „Torcida Sandžak“. Vis tik ne visi naujai susikūrusios grupuotės nariai norėjo prisijungti senosios, tad „Novi Pazar“ turėjo dvi atskiras sirgalių grupes.

2004-ais metais atsirado ir trečia grupė – „Ekstremi“. Tarp visų šių grupių kilo nesutarimų, tačiau iš pradžių ginčai buvo nukelti į kovas su kitų klubų sirgaliais. Tais pačiais metais gerbėjai kovojo su Belgrado „Rad“ grupe „United Force“ – labai kategoriškas nacionalistines idėjas deklaruojančia ultra. Po šio ir dar kelių akibrokštų, niekinant serbų ortodoksus ir aukštinant islamą, „Novi Pazar“ net 25-is mačus privalėjo žaisti išvykose. Tarp grupuočių „Ekstremi“ ir „Torcida Sandžak“ kilo itin rimtas susidūrimas 2012-ais metais. Vienas žmogus nuo sužalojimų peiliu vos nemirė, tačiau vėliau grupuotes pavyko sutaikyti.

NV2„Rad“ ultrų plakatas su aliuzija į Srebrenicą

„Novi Pazar“ beveik visą laiką kovojo antroje pagal pajėgumą Serbijos arba tuometinės Serbijos ir Juodkalnijos lygoje. Ten jiems įspūdingų rezultatų pasiekti nepavykdavo. Vis tik 2011-ais metais klubas užėmė trečią vietą, o dėl per menko biudžeto aukštyn kilti negalėjęs čempionas FK „BASK“ užleido vietą „Novi Pazar“ klubui, kuris pirmą kartą debiutavo aukščiausioje lygoje. Prie to svariai prisidėjo iš Novi Pazaro kilęs Serbijos ministro pirmininko pavaduotojas Rasimas Ljaličius.

Pirmus du sezonus klubas vos išlikdavo aukščiausiame divizione, abu kartus užėmęs 14-tą vietą. Atėjus nelauktiems naujokams, kitų klubų ultros į šį bošniakų palaikomą klubą sureagavo itin agresyviai. Labai daug diskusijų ir neigiamų emocijų sukėlė „gerų draugų“ iš „United Force“ plakatas, suformavęs aliuziją į Srebrenicos žudynes, kai Serbijos Respublikos armija, vadovaujama Ratko Mladičiaus, nužudė apie aštuonis tūkstančius bosnių vyrų ir paauglių.

Po kurio laiko „Ekstremi“ grupė savotiškai išsprendė šį rebusą, taip pat suduodami serbams labai skaudų smūgį. Jie plakatų dėka priminė įvykius, kai Kosovo išsivadavimo armija grobė ir žudė vietos serbus, o jų organus pardavinėjo juodojoje rinkoje. Visa šalis buvo šokiruota tuo, ką pamatė. 2013-ais metais vienas „Novi Pazar“ gerbėjas sukūrė sprogstamąjį užtaisą, prikimštą vinių, tačiau jis numestas į Belgrado „Partizano“ ultras „Grobari“, laimei, nesprogo. Po panašių įvykių, ypač klubai iš sostinės yra paskelbę tikrą karą „Novi Pazar“ klubo gerbėjams.

NP4„Novi Pazar“ ultras

Pastarosios ekipos aistruoliai dėl suprantamų priežasčių Serbijoje tiesiog negali sudaryti sąjungos su kitais klubais. Ultros iš Novi Pazaro susibičiuliavo su Stambulo „Fenerbahce“ ultra „Genc Fenerbahceliler“. Įdomu tai, kad iš Novi Pazaro yra kilęs legendinis „Fenerbahce“ klubo krepšininkas Mirsadas Turkčanas – daugiausiai per visą Eurolygos istoriją atkovojęs kamuolių žaidėjas. Faktas, jog iš to miesto yra kilusi klubo legenda, dar labiau suvienijo gerbėjus.

Šiame sezone „Novi Pazar“ likus keturiems turams iki čempionato pabaigos itin netikėtai užima 6-ąją vietą. Iki trečios vietos, suteikiančios progą žaisti Europos taurėse, klubą skiria vos penki taškai, tad realu, jog ortodoksiškoje aplinkoje esantis, tikrai ne slaviškas vertybes puoselėjantis klubas gali žaisti tarptautinėje arenoje. Panašus atvejis nutiko 2004-ais metais, kai Izraelyje esantis klubas „Bnei Sakhnin“ tapo pirmąja arabų komanda, žaidusia UEFA taurėje. Bošniakai, žinoma, ne arabai, tačiau paralelė tarp šių ekipų būtų gana panaši.

Kaip ten bebūtų, nuo to „Novi Pazar“ klubo gerbėjams geriau nebus. Jei klubas toliau demonstruos panašius rezultatus, agresijos gali būti dar daugiau. Regionas, kuriame susiformavo serbų tautos valstybingumas, yra uzurpuotas priešų, todėl net ir patį menkiausią pagrindą smerkti bošniakus galima rasti labai paprastai. Vis tik neutraliam gerbėjui pagarbą kelia ir tokie sirgaliai, kurie net ir tokiomis nepalankiomis aplinkybėmis nebijo būti tokie, kokie iš tiesų yra.

Norėdami paskelbti komentarą, turite prisijungti

Kitos Naujienos >>

cristiano-ronaldo

Ketvirtą karjeroje „Ballon d’Or“ apdovanojimą iškovojo Cristiano Ronaldo (3)

4 m.

Prancūzijos žurnalo „France Football“ rengiamo prestižinio „Ballon d‘Or“ („Auksinio kamuolio“) apdovanojimuose už pasiekimus 2016 metais triumfavo Cristiano Ronaldo. Tai paaiškėjo pirmadienį vykusioje šių apdovanojimų ceremonijoje….

cempionu-lygos-burtai

Istorija kartojasi: Čempionų lygos burtai tarpusavyje suvedė dažnus oponentus (5)

4 m.

Pirmadienio popietę Šveicarijos mieste Nione ištraukti UEFA Čempionų lygos turnyro aštuntfinalio burtai, suskirstę šešiolika stipriausių žemyno ekipų į aštuonias poras. Pirmą kartą nuo 2000-ųjų, kai…

pogba

Europos lygoje Ž. Karčemarskas kovos su graikais, laukia brolių Pogba akistata

4 m.

UEFA Europos lygos futbolo turnyro burtai pirmadienį į vieną porą suvedė anglų „Manchester United“ ir prancūzų „Saint-Etienne“ ekipas. Tai reiškia, kad vienas prieš kitą rungtyniaus…

baravykas

„Žalgirį“ papildė svarbus A lygos konkurentų žaidėjas

4 m.

Po keturių savaičių Vilniaus FK „Žalgiris“ futbolininkai ir treneriai susirinks į pirmą 2017 m. sezono treniruotę. Kartu su komandos senbuviais sezonui ruošis ir naujokai. Pirmuoju…

chapecoense-fanas

Nesuvokiamas sprendimas: katastrofoje žuvusiai „Chapecoense“ ekipai – bauda

4 m.

Paskutiniame Brazilijos futbolo čempionato ture tarpusavyje turėjo susitikti tragiško likimo ištikta – į lėktuvo katastrofą patekusi „Chapecoense“ komanda ir Belo Horizontės „Atletico Mineiro“. Dėl visam…

lietuvos-sales-futbolo-rinktine

Lietuva Baltijos futsal taurėje liko antra

4 m.

Sekmadienį pasibaigė Baltijos futsal taurės varžybos. Lietuvos rinktinė antrosiose turnyro rungtynėse 2:4 nusileido Latvijos komandai ir užėmė antrą vietą. Nuo pirmų rungtynių minučių Latvija primetė svečiams…

lietuvos-sales-futbolo-rinktine

Baltijos futsal taurėje – lygiosios su estais

4 m.

Baltijos futsal taurės rungtynėse Jelgavoje Lietuvos rinktinė dvikovoje su Estija neišsaugojo turėtos persvaros ir turėjo tenkintis lygiosiomis. Prieš turnyrą Lietuvos komanda dėl ligos neteko Ryčio…

lietuvos futbolo fanai
video

futboloekspertas.lt sveikina žaidimo entuziastus su Tarptautine futbolo diena

4 m.

Kasmet gruodžio 10 d. viso pasaulio futbolo fanai mini tarptautinę futbolo dieną, kurią savo nutarimu paskelbė Jungtinių Tautų Organizacija. Tarptautinė žaidimo bendruomenė, kurią sudaro apie…