rss tweeter youtube facebook 2020-09-30, trečiadienis

Apklausos>>

Kur kitą sezoną rungtyniaus Fedoras Černychas?

Rezultatai

Loading ... Loading ...

Draugaukime

Statistika >>

 • Anglija
 • Ispanija
 • Italija
 • Prancūzija
 • Vokietija
 • Lietuva
 • Lentelė
 • |
 • Tvarkaraštis
 • |
 • Rezultatai
Ad Ad

Straipsnis. „Derby d‘Italia“ – mačas, padalijęs tautą į du frontus

2015-01-06, 21:16
Povilas Miškinis, juventus.lt
juventus inter
Puikiai Italijos derbį atspindintis piešinys

Antradienį vėlai vakare tarpusavio santykius Italijos „Serie A“ pirmenybėse aiškinsis vienos garsiausių šalies ekipų – Turino „Juventus“ ir Milano „Inter“. Ta proga siūlome susipažinti, kodėl šios rungtynės nėra tik eilinis Italijos pirmenybių mačas.

„Derby d‘Italia“ – ištakos

Daugelio nuomone, septinto dešimtmečio pabaigoje pirmasis sąvoką „Il Derby d‘Italia“ (toliau – Italijos derbis) pradėjo naudoti tuo metu įtakingiausias šalies sporto žurnalistas Gianni Brera. Tai buvo žmogus, kurios sugalvotos sąvokos ir išsireiškimai tapdavo futbolo kasdienybe. Visiems puikiai žinomas žodis „catenaccio“ („durų skląstis“ – ita.), kuris apibūdina ilgus dešimtmečius Italijoje taikytą bei drausminga gynyba paremtą žaidimo stilių, taip pat prigijo G.Breros dėka.

Italijos futbolo čempionatas buvo pradėtas rengti nuo 1898 metų, tačiau prireikė daugiau nei trijų dešimtmečių suvienyti po visą Apeninų pusiasalį pabirusius regioninius futbolo turnyrus. 1929 metais buvo surengtos pirmosios Italijos futbolo pirmenybės, kurios padėjo pamatą šių dienų „Serie A“.

inter 1929
1930 m. „Serie A“ laimėjusi „Internazionale“ komanda

1897 metais įkurtas „Juventus“ greitai tapo dominuojančia jėga stipriausiame šalies futbolo divizione, tačiau 1929-1930 metų čempionatą laimėjo ne kas kitas, o „Internazionale“. Šio klubo istorija prasidėjo 1908 metais po atsiskyrimo nuo Milano kriketo ir futbolo klubo (dabar – „Milan“). „Nerazzurri“ netruko įsitvirtinti tarp stipriausių šalies komandų ir oficialiai yra vienintelis italų klubas nė karto neiškritęs į žemesnį futbolo divizioną.

„Juventus“ ir „Internazionale“ tapo neginčijamai stipriausiais šalies klubais, kurių bekompromisė priešprieša 4-ajame XX a. dešimtmetyje įkvėpė G.Brerą komandų dvikovas pakrikštyti „Il Derby d‘Italia“ vardu.

Pagrįstų pretenzijų akistatą su „Juventus“ vadinti „tikruoju“ Italijos derbiu turi ir „Milan“ klubas, kurio trofėjų kolekcija ne prastesnė nei „Internazionle“. Tačiau mačas su „Bianconeri“ visuomet suvienydavo Milano klubų sirgalius, nes „Juventus“ buvo varžovas numeris vienas.

Faktai ir skaičiai

Pirmoji „Juventus“ ir „Inter“ akistata datuojama 1909 m. lapkričio 14 d. Tąkart Ernesto Borelio įvarčių dėka Turino ekipa šventė pergalę rezultatu 2:0.

Daugiausiai įvarčių abi komandos pelnė 1961 m. birželio 10 d. vykusiame „Serie A“ pirmenybių mače, kuriame „Juventus“ rezultatu 9:1 įveikė „nerazzurri“ rezervų komandą. Sprendimą principinėms rungtynėms aikštėje išstatyti jaunimo akademijos auklėtinius Milano klubo vadovai aiškino, kaip protestą prieš neva Italijos futbolo federacijos (FIGC) demonstruojamą palaikymą „Juventus“.

1975 m. birželio 19 d. „Juventus“ rezultatu 6:2 patiesė ant menčių savo tvirtovėje žaidusius „Nerazzurri“ futbolininkus. Tai iki šiol yra didžiausia pergalė išvykoje tarp abiejų ekipų.

Vienintelis „Internazionale“ žaidėjas, kuriam Italijos derbyje pavyko pelnyti keturis įvarčius, buvo saugas iš Šveicarijos Ermanno Aebi. 1911-ųjų lapkritį šveicaras sušaudė Turino ekipą rezultatu 6:1 pasibaigusiame mače.

Italijos derbio istorijos

12 įvarčių – tai riba, kurios kol kas nepavyko niekam peržengti per visą Italijos derbio istoriją. Tik keletas reto talento žaidėjų gali pasigirti tokiu pasiekimu. Vienas iš jų – Giuseppe Meazza. Jam prireikė trijų dešimtmečių įrašyti savo vardą į derbio istorijos puslapius. Pirmąjį dublį puolėjas įmušė 1928-1929 metų sezono mače, kurį „Inter“ laimėjo 3:1. Po šešių metų G.Meazza trimis įvarčiais prisidėjo prie „nerazzurri“ pergalės 4:0. Paskutinius du įvarčius italas pelnė jau vilkėdamas „Juventus“ marškinėlius – 1942-1943 metų sezone puolėjas po kartą pasižymėjo pergale 4:2 ir pralaimėjimu 1:3 pasibaigusiose rungtynėse.

Per ilgą savo karjerą abiejų klubų garbę gynusiam Roberto Boninsegnai taip pat pavyko 12 kartų pasižymėti Italijos derbio kovose. Vilkėdamas „Inter“ marškinėlius puolėjas net septynis įvarčius pelnė mūšiuose dėl Italijos taurės bei tris kartus pasižymėjo vilkėdamas „Juventus“ marškinėlius. R.Boninsegna gerokai susierzino, kuomet Milano klubo prezidentas Ivanoe Fraizzoli jam pranešė apie perėjimą į „Juventus“ ir netrukus atrėžė: „Važiuok į „Juvę“ pats!“. Nepaisant to, puolėjas netruko prisirišti prie „bianconeri“ spalvų bei tapo tikru klubo sirgaliumi.

sivoriOmaras Sivori

Ilgus metus Italijos futbolo padangėje žibėjusi „Juventus“ legenda Omaras Sivori per 215 Italijos pirmenybių mačų pelnė 135 įvarčius. 1961 m. balandį Turino „Communale“ stadione neįprastomis aplinkybėmis vykusiame Italijos derbyje argentinietis pasižymėjo šešis kartus – daugiau nei bet kas kitas per vieną derbio mačą. „Tądien žmonių buvo pilna visur. Jie spaudėsi netgi ant suoliuko šalia trenerio Helenio Herreros, tačiau jokio pavojaus nebuvo“, – įspūdžiais po rungtynių dalijosi „Inter“ žaidėjas Aristide Guarnieri.

31 mačo minutę teisėjas sustabdė rungtynes, nes keletas sirgalių įsiveržė į aikštę po „Inter“ žaidėjo smūgio į vartų virpstą. Likus vienoms rungtynėms iki sezono pabaigos „Juventus“ buvo įskaitytas techninis pralaimėjimas rezultatu 0:2, kuris pakylėjo Milano klubą į pirmą „Serie A“ lentelės vietą. Tačiau viskas apsivertė aukštyn kojomis, kai Italijos futbolo federacija patenkino „bianconeri“ skundą ir liepė peržaisti rungtynes.

Tuometinis „nerazzurri“ prezidentas Angelo Moratti netvėrė pykčiu ir liepė treneriui į aikštę išleisti jaunimo akademijos auklėtinius. Birželio 10 d. „Juvė“ negailestingai sušaudė nepatyrusius varžovus 9:1. Rungtynės tapo įsimintinos ne tik šešis įvarčius pelniusiam O.Sivori, tačiau taip pat buvo ir paskutinis Turino klubo legendos bei buvusio prezidento Giampiero Boniperti mačas už „Juventus“.

Puolėju žaidęs italas „bianconeri“ spalvas gynė 444 kartus ir pelnė 178 įvarčius. Šiuo metu G.Boniperti atlieka klubo garbės prezidento pareigas. Nuaidėjus finaliniam rungtynių švilpukui, puolėjas nusiėmė atidavė savo sportinius batelius ir pasakė klubo fizioterapeutui: „Imk juos. Man jų nebereikia. Šiandien aš palieku futbolo aikštę visam laikui“.

Tą dieną vieno klubo legenda baigė karjerą, o kito – tik pradėjo. Rungtynėse žaidė dabar visiems puikiai žinomas Sandro Mazzola. „Tuo pačiu laiku, kai prasidėjo rungtynės, turėjau laikyti matematikos egzaminą“, – prisiminė legendinis futbolininkas, kurio tikslus smūgis tapo vienintele žeminančio pralaimėjimo paguoda „Inter“ sirgaliams. „Mano tėvai manė, kad mokslai yra svarbiau už futbolą, tačiau man pavyko juos perkalbėti. Išlaikiau egzaminą ryte prieš pat išvyką į Turiną“.

Ilgą laiką Italijos derbis buvo vienas iš svarbiausių sezono mačų, kurio nugalėtojas neretai tapdavo šalies čempionu. Šias rungtynes nuolat lydi skandalai, kandūs pasisakymai ir įvairios, italų pamėgtos, sąmokslo teorijos, kurios tik dar labiau didina priešpriešą tarp abiejų klubų. Sirgalių tarpusavio neapykantos epogėjus buvo pasiektas praūžus Italijos futbolą ant kelių praklupdžiusiam „Calciopoli“ skandalui.

Nekenčiamiausias „bianconeri“ sirgalių „Inter“ prezidentas Massimo Moratti taikliai apibūdino Italijos derbį: „Tai – pagal sporto taisykles išsivysčiusi pataloginė priešprieša. Derbis yra futbolo sinonimas – prisiminimai, emocijos, sielvartas, laimė ir skausmas. Tai yra spektaklis ir futbolo kerai. Tai – derbis“.

Italijos derbis šiandien

„Calciopoli“ skandalo dėka „Inter“ karaliavo Italijos čempionate ištisus penkerius metus iš eilės. 2010-ųjų vasarą „nerazzurri“ pasiekė savo zenitą ir pradėjo sparčiai ristis žemyn. Viena pagrindinių to priežasčių tapo „Inter“ pergalių kalvio Jose Mourinho išvykimas. Jau kitame sezone „nerazzurri“ teko perduoti „Serie A“ čempionų auksą „Milan“ klubui ir tenkintis antrąja vieta.

2011-2012 metais „Juventus“ po šešių metų pertraukos tapo Italijos čempionais, o „Inter“ nusirito iki šeštosios vietos. Du ateinančius sezonus „Juventus“ diktavo savo sąlygas, o vidinių sunkumų kamuojama „nerazzurri“ nė iš tolo nepriminė komandos, žaidusios istoriniuose Italijos derbiuose.

Šiame sezone „Inter“ ir toliau neranda savojo žaidimo. Prikelti iš pelenų komandą turėjusiam Walteriui Mazzarri durys buvo parodytos dar 2014-ųjų lapkritį, o jį pakeitęs bei po „Calciopoli“ eros „nerazzurri“ numylėtiniu tapęs Roberto Mancini netapo komandos gelbėtoju.

Tuo tarpu „Juventus“ naujuosius metus pradėjo ir toliau tvirtai stovėdamas pirmoje „Serie A“ lentelės vietoje. Tiesa, į nugarą šnopuojantys „Roma“ futbolininkai žada kovą dėl „Scudetto“ iki pat sezono pabaigos, tačiau čia jau kita istorija.Taip pat skaitykite:

Norėdami paskelbti komentarą, turite prisijungti

Kitos Naujienos >>

cristiano-ronaldo

Ketvirtą karjeroje „Ballon d’Or“ apdovanojimą iškovojo Cristiano Ronaldo (3)

4 m.

Prancūzijos žurnalo „France Football“ rengiamo prestižinio „Ballon d‘Or“ („Auksinio kamuolio“) apdovanojimuose už pasiekimus 2016 metais triumfavo Cristiano Ronaldo. Tai paaiškėjo pirmadienį vykusioje šių apdovanojimų ceremonijoje….

cempionu-lygos-burtai

Istorija kartojasi: Čempionų lygos burtai tarpusavyje suvedė dažnus oponentus (5)

4 m.

Pirmadienio popietę Šveicarijos mieste Nione ištraukti UEFA Čempionų lygos turnyro aštuntfinalio burtai, suskirstę šešiolika stipriausių žemyno ekipų į aštuonias poras. Pirmą kartą nuo 2000-ųjų, kai…

pogba

Europos lygoje Ž. Karčemarskas kovos su graikais, laukia brolių Pogba akistata

4 m.

UEFA Europos lygos futbolo turnyro burtai pirmadienį į vieną porą suvedė anglų „Manchester United“ ir prancūzų „Saint-Etienne“ ekipas. Tai reiškia, kad vienas prieš kitą rungtyniaus…

baravykas

„Žalgirį“ papildė svarbus A lygos konkurentų žaidėjas

4 m.

Po keturių savaičių Vilniaus FK „Žalgiris“ futbolininkai ir treneriai susirinks į pirmą 2017 m. sezono treniruotę. Kartu su komandos senbuviais sezonui ruošis ir naujokai. Pirmuoju…

chapecoense-fanas

Nesuvokiamas sprendimas: katastrofoje žuvusiai „Chapecoense“ ekipai – bauda

4 m.

Paskutiniame Brazilijos futbolo čempionato ture tarpusavyje turėjo susitikti tragiško likimo ištikta – į lėktuvo katastrofą patekusi „Chapecoense“ komanda ir Belo Horizontės „Atletico Mineiro“. Dėl visam…

lietuvos-sales-futbolo-rinktine

Lietuva Baltijos futsal taurėje liko antra

4 m.

Sekmadienį pasibaigė Baltijos futsal taurės varžybos. Lietuvos rinktinė antrosiose turnyro rungtynėse 2:4 nusileido Latvijos komandai ir užėmė antrą vietą. Nuo pirmų rungtynių minučių Latvija primetė svečiams…

lietuvos-sales-futbolo-rinktine

Baltijos futsal taurėje – lygiosios su estais

4 m.

Baltijos futsal taurės rungtynėse Jelgavoje Lietuvos rinktinė dvikovoje su Estija neišsaugojo turėtos persvaros ir turėjo tenkintis lygiosiomis. Prieš turnyrą Lietuvos komanda dėl ligos neteko Ryčio…

lietuvos futbolo fanai
video

futboloekspertas.lt sveikina žaidimo entuziastus su Tarptautine futbolo diena

4 m.

Kasmet gruodžio 10 d. viso pasaulio futbolo fanai mini tarptautinę futbolo dieną, kurią savo nutarimu paskelbė Jungtinių Tautų Organizacija. Tarptautinė žaidimo bendruomenė, kurią sudaro apie…