rss tweeter youtube facebook 2020-07-09, ketvirtadienis

Apklausos>>

Kur kitą sezoną rungtyniaus Fedoras Černychas?

Rezultatai

Loading ... Loading ...

Draugaukime

Statistika >>

 • Anglija
 • Ispanija
 • Italija
 • Prancūzija
 • Vokietija
 • Lietuva
 • Lentelė
 • |
 • Tvarkaraštis
 • |
 • Rezultatai
Ad Ad

1940 – 1944 metai >>

Futbolas – populiariausias pasaulyje komandinis sporto žaidimas, Lietuvoje pradėtas žaisti XX amžiaus pradžioje. Istoriniai šaltiniai byloja, jog pirmosios rungtynės buvo sužaistos dar 1911-1912 metais, tačiau šalies futbolo istorija dažniausiai skaičiuojama nuo 1922 metų, kai buvo įkurta pirmoji šalies sporto organizacija – Lietuvos sporto lyga – ir įvyko pirmasis Lietuvos futbolo čempionatas.

Remdamiesi www.lff.lt, pateikiame svarbiausias Lietuvos futbolo datas ir įvykius, suskirstytus į atskirus laikotarpius.1940 metai

1939-1940 metų Lietuvos pirmenybėse rudens rato varžybas dar pavyko užbaigti. Tačiau vėliau, frontui priartėjus prie Lietuvos ir sovietiniams tankams įsiveržus į mūsų šalį, sportinis gyvenimas apmirė. 1940 metais nutarta futbolo varžybas rengti apygardose. Tokiam sprendimui įtakos turėjo tai, kad vyriausybė sportininkams panaikino lengvatas važiuoti geležinkeliu. Kai kuriose apygardose pirmenybės buvo arba nebaigtos, arba net nepradėtos. Tik Kauno apygardoje, įskaičius komandų tarpusavio susitikimus 1939 metų rudenį, varžybos buvo pabaigtos. Šiaulių ir Ukmergės apygardose varžybos buvo vykdomos tik vieno rato sistema. Tad pirmą kartą nuo 1922 metų šalies čempionas liko neišaiškintas.

Tačiau 1940 metais dar buvo surengtas Pabaltijo valstybių čempionatas. Trenerio V.Hano vadovaujami lietuviai Rygoje rezultatu 1:1 sužaidė su estais ir 0:1 pralaimėjo latviams. Prieš tai draugiškose rungtynėse Kaune Lietuvos rinktinė abi kaimynes nugalėjo – Estija buvo įveikta rezultatu 2:0, o Latvija nugalėta 4:3. Tais pačiais metais kelis sykius keitėsi šalies futbolo vadovybė. Tuo tarpu Lietuvos nacionalinės rinktinės treneriui V.Hanui buvo pavesta treniruoti ir jaunuosius šalies futbolininkus (apie 100 jaunuolių).

1940 metų rudenį jau ne savo valia futbolininkams buvo siūlomi varžovai iš rytinių kaimynių. Spalio 20 dieną Kauno rinktinė Minske žaidė su vietos „Dinamo“ komanda ir pralaimėjo net 1:7. Tačiau jau po savaitės Kaune lietuviai atsirevanšavo – pasiekta pergalė rezultatu 4:1.


1940 10 13 Lietuvos futbolo rinktinė prieš mačą su Latvija

Lietuvos futbolo rinktinė prieš mačą su Latvija (1940-10-13).


1941 metai

Nepaisant sovietinės invazijos ir įvairiausių represijų, sportinio gyvenimo pulsas buvo jaučiamas ir 1941 metų pavasarį. Didžiuosiuose šalies miestuose vyko „Žaibo“ turnyrai ir draugiškos varžybos. Lietuvos čempionatą gegužės 25 dieną pradėjo 8 komandos: keturios iš Kauno, trys iš Vilniaus ir viena iš Šiaulių. Vietoj senųjų klubų pavadinimų atsirado nauji – „Dinamo“, „Spartakai“, „Spartuoliai“. Deja, jau birželį vienus okupantus pakeitė kiti – bolševikus išvijo naciai. Frontas greitai nuslinko tolyn į rytus, todėl Lietuvoje trumpam atgijo sportinis gyvenimas: atsikūrė sporto organizacijos, klubai. Kūno kultūros rūmai įsteigė sporto šakų komitetus. Futbolo komitetui vadovavo J.Citavičius. Prasidėjo futbolo aikščių ir stadionų pertvarka. Tačiau Lietuvos futbolo pirmenybės vos po 3-5 susitikimų nacių iniciatyva buvo nutrauktos.

1941 metais buvo žaidžiama nemažai draugiškų rungtynių. Liepos mėnesį Kaune susitiko dvi miesto rinktinės. Vėliau kauniečiai dukart įveikė Marijampolę (6:1 ir 10:0). Rugsėjo mėnesį įvyko Vilniaus ir Kauno rinktinių rungtynės, kurias rezultatu 4:0 laimėjo kauniečiai. Spalio-lapkričio mėnesiais buvo surengtos Kauno miesto pirmenybės, kuriose 6 komandos varžėsi vieno rato sistema. Varžybos taip pat vyko Šiauliuose ir kitose sporto apygardose. Kartu su lietuvių klubais žaidė vokiečių karių komandos „Luftvaffe“, „Reichsbahn“, „Vermacht“.


1942 metai

Panašiai futbolo reikalai klostėsi ir kitais karo metais. 1942 ir 1943 metais šalies pirmenybės vyko apygardose, o po to jų nugalėtojai olimpine sistema kovojo dėl čempiono titulo. Dėl tokios tvarkos neišvengta ir gana kuriozinių situacijų. Pasitaikė atvejų, kai komandos įsiamžino Lietuvos futbolo istorijoje, sužaidusios vos vienerias rungtynes.


1944 metai

Šalies pirmenybėse dviejų ratų sistema dalyvavo 9 komandos. Iki to čempionato pabaigos tetrūko 6 rungtynių. Bet prie Lietuvos darsyk priartėjus karo frontui pirmenybės liko nebaigtos. Apygardų lygoje (išskyrus Šiaulių) pirmenybių pabaigti taip pat nepavyko.

Negreitai sportinis gyvenimas atgijo ir išvijus vokiečius. Sovietinės represijos, suėmimai ir trėmimai tęsėsi ilgai. Nemažai futbolininkų ir buvusių Futbolo komiteto vadovų išvyko į vakarų valstybes. Keli žinomi futbolininkai žuvo karo frontuose, tarp jų ir ilgametis rinktinės kapitonas karo lakūnas Romualdas Marcinkus.


1944-46 m. Šiaulių čempionai - Spartako futbolininkai

Šiaulių čempionai – „Spartako“ futbolininkai (1944-1946 metai).