rss tweeter youtube facebook 2020-08-08, šeštadienis

Apklausos>>

Kur kitą sezoną rungtyniaus Fedoras Černychas?

Rezultatai

Loading ... Loading ...

Draugaukime

Statistika >>

 • Anglija
 • Ispanija
 • Italija
 • Prancūzija
 • Vokietija
 • Lietuva
 • Lentelė
 • |
 • Tvarkaraštis
 • |
 • Rezultatai
Ad Ad

Straipsnis. Europos futbolo Super lyga: idėja ir galimybės

2014-05-23, 09:29
Vytautas Stanionis, uefa.com
bale perez
Florentinas Perezas (deš.) - vienas Super lygos iniciatorių

Dvidešimt stipriausių Europos klubų kiekvieną savaitę kovojantys tarpusavyje – apie tokią utopinę idėją turbūt yra pagalvojęs ne vienas futbolo fanas. Apie ją praėjusių metų rudenį užsiminė ir „Galtasaray“ vadovas Unalas Aysalas. Jo teigimu, po penkių metų Čempionų lygą turėtų pakeisti Europos futbolo Super lyga. Pagal lygos formatą vyksiančiame turnyre turėtų dalyvauti dvidešimt stipriausių senojo žemyno ekipų. Tokios mintys nėra ypatingai naujos, apie galimybę sukurti uždarą lygą, kurioje varžytųsi Europos futbolo elitas, kalbama jau senokai, tačiau atidžiau pasižiūrėjus į sumanymo priežastis atsiskleidžia itin pragmatinis mąstymas.

Idėjos istorija

Norint suvokti, kaip atsirado Europos Super lygos idėja, reikia grįžti į devintą XX amžiaus dešimtmetį. 1983 metais britų televizijos kompanija ITV pirmą kartą įsigijo teisę gyvai transliuoti Anglijos aukščiausiojo futbolo diviziono varžybas. Dviejų metų kontraktas jiems kainavo 5,2 milijono svarų. Transliacijos iš karto sulaukė didžiulio pasisekimo ir 1988 metais ta pati ITV už teisę kitus keturis metus gyvai transliuoti futbolo varžybas sumokėjo jau 44 milijonus svarų.

Po to, kai 1992 metais buvo suformuota „Premier“ lyga, gaunamos sumos pradėjo kilti neįtikėtinai greitai. Šiemet vien paskutinę vietą užėmusi „Cardiff City“ ekipa susižėrė 64 milijonus svarų. Anglija yra ta šalis, kurioje TV transliacijos klubams atneša didžiausias sumas, tačiau panašūs procesai vyko ir kitose stipriausiose lygose. Europos futbolas įžengė į naują istorijos etapą, kuriame klubai pradėjo disponuoti milžiniškomis pinigų sumomis.

Tokia situacija negalėjo nepaveikti ir Europinių turnyrų. Senieji Taurių laimėtojų taurės ir Europos taurės formatai netenkino klubų, nes juose dalyvaudavo nedaug ekipų bei būdavo sužaidžiama nedaug mačų. Tai reiškė, kad buvo neišnaudojamas didelis finansinis potencialas. UEFA reagavo į situaciją ir pradėjo keisti turnyrų struktūrą. Dabartinė schema su grupių turnyru ir po jo sekančiomis atkrintamosiomis varžybomis yra savotiškas kompromisas. Jis leidžia klubams sužaisti daugiau varžybų, tačiau kartu ir nėra visiškai nutolta nuo originalaus atkrintamųjų varžybų formato.

Tačiau, kad ir kaip žongliruosi schemomis, palyginus su nacionaliniais čempionatais, tarpusavio varžybų bus ne tiek jau daug. Ypač jeigu kalbame apie pačių stipriausių klubų tarpusavio mačus. Būtent tokioje atmosferoje Super lygos idėja tapo populiari. Nereikia daug įžvalgumo, kad suprastum, jog, jeigu dvidešimt geriausių Europos futbolo klubų dalyvautų lygos formato varžybose, šios rungtynės pritrauktų milžinišką susidomėjimą, o kartu – ir didžiules pinigų sumas.

Pirmasis rimtas bandymas įgyvendinti sumanymą įvyko 1998 metais, kuomet panašią idėją mėgino realizuoti Italijos kompanija „Media Partners“. Buvo planuojama sukurti du divizionus iš 32 ekipų bei taurės turnyrą, kuriame dalyvautų virš 60 komandų. Įdomu, kad projekto vadovas Robertas Hechtas buvo artimas Silvio Berlusconi kolega. „AC Milan“ savininkas galbūt norėjo tapti vienu iš naujosios lygos krikštatėvių.

Šis planas neišdegė, bet idėja išliko gyvybinga. 2000 metais susibūręs G14 klubas, kuriam priklausė stipriausios Europos futbolo komandos, irgi flirtavo panašiomis mintimis. 2009 metais Madrido „Real“ prezidentas Florentino Perezas sukritikavo dabartinį Čempionų lygos formatą ir pareiškė, kad būtina sukurti naują sistemą. Čia iškyla klausimas, kodėl pasiūlymas, apie kurį kalbama jau daugiau nei dvidešimt metų, niekada nepriartėjo prie realybės ir ar tai galiausiai pasikeis artimiausiu metu?

Reali alternatyva ar blefas?

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl Europos Super lygos idėja niekada nemiršta, tačiau kartu ir niekada netampa realybe, yra tai, kad ji yra didžiųjų klubų svertas besiderant su UEFA. Jeigu dvidešimt stipriausių senojo žemyno klubų atskiltų nuo UEFA sistemos ir sukurtų atskirą, visiškai nepriklausomą turnyrą, tai būtų didžiulis smūgis Michelio Platini vadovaujamai organizacijai. Dabar ji yra pagrindinis ir vienintelis organas, jungiantis visą Europą į vientisą futbolo sistemą. Naujos lygos atsiradimas reikštų, kad galios balansas keičiasi iš esmės.

Tikėtina, kad Europos Super lyga didiesiems klubams būtent ir yra patraukliausia kaip grėsmė, o ne kaip realus projektas. Taip yra dėl to, kad jos sukūrimas būtų tiesiog per daug komplikuotas. Visų pirma, Super lygos būtų beveik neįmanoma suderinti su nacionaliniais čempionatais, o jų palikti dauguma komandų nedrįstų dėl sirgalių pasipriešinimo.

Prailginti sezono neįmanoma, nes futbolininkams tenkantis krūvis ir taip jau yra milžiniškas. Realiausias variantas, veikiausiai, būtų sumažinti mačų, žaidžiamų vietiniuose taurių turnyruose, skaičių ir kiekvieną savaitę žaisti dvi rungtynes – vietinio čempionato ir Europos Super lygos. Tačiau net ir tokia reforma atrodo sunkiai įsivaizduojama, nes abejuose turnyruose žaidžiančios ekipos turėtų atlaikyti milžinišką krūvį.

Problema čia būtų ne vien didelis rungtynių kiekis, bet ir tai, kad pinigai, kuriuos gautų Super lygoje žaidžiantys klubai, iškreiptų nacionalinių čempionatų rezultatus. Turtingieji taptų dar turtingesni, o vidutiniokai liktų vidutiniokais. Didieji čempionatai taptų panašūs į tai, kas iki šių metų buvo Lietuvos krepšinio lygoje – keli klubai be vargo dominuotų, o didžiausią dėmesį skirtų kovoms Europoje.

Teksto pradžioje paminėtas Unalas Aysalas penkerių metų laikotarpį paminėjo neatsitiktinai. Būtent 2018 metais baigiasi UEFA sutartis su Europos futbolo klubų asociacija. Tuomet bus iš naujo deramasi dėl to, kaip bus paskirstomi Europos klubų turnyrų uždirbti pinigai. Artėjant šiai datai apie Europos Super lygą turbūt girdėsime vis dažniau, tačiau jos sukūrimas, net ir skatinamas didžiulės finansinės naudos, vargu ar įvyks.

Norėdami paskelbti komentarą, turite prisijungti

Kitos Naujienos >>

cristiano-ronaldo

Ketvirtą karjeroje „Ballon d’Or“ apdovanojimą iškovojo Cristiano Ronaldo (3)

4 m.

Prancūzijos žurnalo „France Football“ rengiamo prestižinio „Ballon d‘Or“ („Auksinio kamuolio“) apdovanojimuose už pasiekimus 2016 metais triumfavo Cristiano Ronaldo. Tai paaiškėjo pirmadienį vykusioje šių apdovanojimų ceremonijoje….

cempionu-lygos-burtai

Istorija kartojasi: Čempionų lygos burtai tarpusavyje suvedė dažnus oponentus (5)

4 m.

Pirmadienio popietę Šveicarijos mieste Nione ištraukti UEFA Čempionų lygos turnyro aštuntfinalio burtai, suskirstę šešiolika stipriausių žemyno ekipų į aštuonias poras. Pirmą kartą nuo 2000-ųjų, kai…

pogba

Europos lygoje Ž. Karčemarskas kovos su graikais, laukia brolių Pogba akistata

4 m.

UEFA Europos lygos futbolo turnyro burtai pirmadienį į vieną porą suvedė anglų „Manchester United“ ir prancūzų „Saint-Etienne“ ekipas. Tai reiškia, kad vienas prieš kitą rungtyniaus…

baravykas

„Žalgirį“ papildė svarbus A lygos konkurentų žaidėjas

4 m.

Po keturių savaičių Vilniaus FK „Žalgiris“ futbolininkai ir treneriai susirinks į pirmą 2017 m. sezono treniruotę. Kartu su komandos senbuviais sezonui ruošis ir naujokai. Pirmuoju…

chapecoense-fanas

Nesuvokiamas sprendimas: katastrofoje žuvusiai „Chapecoense“ ekipai – bauda

4 m.

Paskutiniame Brazilijos futbolo čempionato ture tarpusavyje turėjo susitikti tragiško likimo ištikta – į lėktuvo katastrofą patekusi „Chapecoense“ komanda ir Belo Horizontės „Atletico Mineiro“. Dėl visam…

lietuvos-sales-futbolo-rinktine

Lietuva Baltijos futsal taurėje liko antra

4 m.

Sekmadienį pasibaigė Baltijos futsal taurės varžybos. Lietuvos rinktinė antrosiose turnyro rungtynėse 2:4 nusileido Latvijos komandai ir užėmė antrą vietą. Nuo pirmų rungtynių minučių Latvija primetė svečiams…

lietuvos-sales-futbolo-rinktine

Baltijos futsal taurėje – lygiosios su estais

4 m.

Baltijos futsal taurės rungtynėse Jelgavoje Lietuvos rinktinė dvikovoje su Estija neišsaugojo turėtos persvaros ir turėjo tenkintis lygiosiomis. Prieš turnyrą Lietuvos komanda dėl ligos neteko Ryčio…

lietuvos futbolo fanai
video

futboloekspertas.lt sveikina žaidimo entuziastus su Tarptautine futbolo diena

4 m.

Kasmet gruodžio 10 d. viso pasaulio futbolo fanai mini tarptautinę futbolo dieną, kurią savo nutarimu paskelbė Jungtinių Tautų Organizacija. Tarptautinė žaidimo bendruomenė, kurią sudaro apie…